Ankara ana kollektörleri: Turgut Özal Bulvarı ve 19 Mayıs Bulvarı için makro trafik akım modelleri
Macro traffic flow models for Ankara main collectors: Turgut Ozal Boulevard and 19 Mayis Boulevard
  1. Tez No: 509238
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içinde yer alan ana kollektörler veya bölünmüş karayolu kesimlerinde, araç trafiği, hizmetin sürekliliği ve trafik güvenliği ile trafik düzenlenme ve bilgilendirme hizmetleri için Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi (KGYS) yerleştirilerek işletilmektedir. Bu çalışmada, 70 km/s hız limiti uygulanan tarihte KGYS ile derlenen veriler kullanılmaktadır. Bu veriler; kesimden geçen araçların hızları, geçiş tarih ve zamanları ile kullanılan şerit bilgilerini içermektedir. Bu veriler yardımıyla, araç trafiği; yıllık, mevsimsel, aylık, haftalık, haftanın günleri, hafta içi ve hafta sonu günler gibi farklı zaman dilimlerine göre saatlik, 5-dakika ve 15-dakika aralıklar bazında tasnif edilerek çalışma veritabanı oluşturulmaktadır. Oluşturulan yeni veritabanı ve analizleriyle mevcut trafik akımının farklı zaman dilimlerine göre özellik veya karakterinin belirlenmesi ve her bir kesime ait makro trafik akım modellerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla; derlenen tüm veriler geliştirilen Makrolarla MS Excel tabloları haline dönüştürülerek analiz edilmekte ve modellenmektedir. Burada, çalışmalarda elde edilen trafik akım özellik ve karakteri ile trafik akımı için geliştirilen modellemelere ilişkin sonuç ve değerlendirmeler özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
City security management system which is established on Collectors and divided highways in Ankara Metropolitan Municipality, provides to follow vehicle traffic, traffic security and continuity, traffic regulation and informing services and also saves traffic datas. Traffic data of city security management system includes speed of vehicles, dates and times that vehicles pass with band data within speed limitation of 70 km/h. In this labour, by the help of city security management system, vehicle traffic data sorted out according to annual, seasonal, monthly, weekly daily, weekdays and weekends; on the basis of hourly, 5 minutes and 15 minutes time intervals in intracity divided highways and the new data base is created. Performed analyses with this data base help to identify traffic flow feature and character. Also, this analysis aims to develop macro traffic flow models as a MS Excel charts with using Macros.