Kuron-köprü protezi kliniğinde yapılan kuron ve köprü protezlerinin söküm işlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of disassembly procedures of crown and bridge prosthesis in crown-bridge prosthesis clinic
- Tez No: 509247
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS BETÜL TUNCELLİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sökümü gerekli görülen protezlerin, söküm nedenlerini, kullanım sürelerini, uygulandığı yerleri, kullanılan materyalleri, söküm yöntemlerini, söküm öncesi durumlarını ve söküm sonrası dayanak diş ve çevre dokuların durumlarını geniş kapsamlı incelemek, birbirleriyle ilişkilerini istatistiksel olarak değerlendirmek ve aralarında anlamlı ilişkiler kurmaktır. Çalışma yaşları 19 ve 87 arasında değişen, 420 kadın ve 226 erkek hasta üzerinde yürütülmüştür. 629 köprü ve 292 kuron protezi olmak üzere toplam 926 protezin sökümü değerlendirilmiştir. Çalışma formlarına hastaların kişisel bilgileri, protezlerinden şikayetleri, protezin uygulandığı yer, söküm nedeni, sökümü isteyen bölüm, kullanım süresi, protezin mevcut durumu, bulunduğu çene, üye sayısı, kanat varlığı, söküm yöntemi ve söküm sonrası dayanak diş ve çevre dokuların durumu kaydedilmiştir. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare ve Adjusted Bonferroni testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to deeply investigate, causes of removal, life spans, location where they were prepared, materials of prosthesis, methods of removal, situation of protheses, situation of teeth after removal of those protheses, which need to be removed; to evalute their relationsip statistically and to establish positive correlation among them. This research is based on 420 female and 226 male patients with the ages of between 19 and 87. Being 629 bridges and 292 crowns, in total of 926 protheses were examined. On the patient forms, personal information of patients, their complaints, implementation locations, causes of removal, life span, departments that requested the removal of prosthesis, current situation & the jaw where the prothesis is, number of units, presence of cantilever, removing methodology and situation of the area of operation are specified. Kruskal Wallis, The Bonferroni correction Mann Whitney U test, The Pearson Ki-Kare and Adjusted Bonferroni test are used on the statistical analysis of the study.