Oval şekilli kanalların tekrarlayan tedavilerinde farklı tekniklerin kök kanal dolgusunu uzaklaştırma etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of different techniques in removal of root canal filling during retreatment of oval shaped root canals
  1. Tez No: 509266
  2. Yazar: ECEHAN HAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARAN CAN SAĞLAM, DOÇ. DR. ÖZGÜR İLKE ATASOY ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Ecehan HAZAR. Oval Şekilli Kanalların Tekrarlayan Tedavilerinde Farklı Tekniklerin Kök Kanal Dolgusunu Uzaklaştırma Etkinliklerinin Değerlendirilmesi. Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Endodonti Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Zonguldak, 2018. Kök kanal tedavisi başarısız olduğunda, ilk tedavi seçeneği olarak cerrahi olmayan tekrarlayan endodontik tedavi tercih edilir. Çalışmalar, kök kanal dolgusunun tamamen uzaklaştırılamadığını göstermektedir. Bu çalışmada, 3 farklı değerlendirme yöntemi kullanılarak, oval şekilli kanallarda, aktivasyon yöntemlerinin kök kanal dolgusunu uzaklaştırma etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 40 adet mandibular molar dişin oval şekilli distal köküne kök kanal dolgusu yapıldı. Ardından döner sistem eğeleri ile kök kanal dolgusu söküldü. Aktivasyon prosedürlerine göre rastgele kontrol ve üç deney grubuna ayrıldı. Deney gruplarında Pasif ultrasonik irrigasyon (PUI), Self adjusting file (SAF) ve XP endo finisher (XPF) aktivasyonları yapıldı. Artık kök kanal dolgusu mikro bilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) ve dijital radyografi ile yüzdesel olarak değerlendirildi, alınan SEM görüntülerinde ise skorlandı. Mikro-BT analizinde; PUI, SAF ve XPF gruplarında kontrol grubundan daha fazla artık kök kanal dolgusu izlendi (p0.05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, XPF tüm değerlendirme yöntemlerinde daha fazla artık kök kanal dolgusunu uzaklaştırdı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ecehan HAZAR. Evaluation of the efficacy of different techniques in removal of root canal filling during retreatment of oval shaped root canals.Bulent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Department of Endodontics, PhD Thesis, Zonguldak, 2018. When initial root canal treatment fails, non-surgical treatment is prefered as the first treatment option. Studies showed that filling material can not be completely removed from the root canal system. The aim of this study is compare the efficacy of different irrigation activation methods to remove root canal obturation material from oval shaped root canals by use 3 different evaluation methods. Forty oval shaped distal canals from mandibular first molars were filled. Each distal canals were retreated with rotary retreatment files. Then all specimens were randomly assigned to one control and three experimental groups according to the activation procedures: Passive Ultrasonik Irrigation (PUI), Self Adjusting File (SAF) and XP Endo Finisher (XPF). The percentage of removed filling material was assessed by means of micro computed tomograpy and digital radiographic imaging. Root canal walls were examined and scored in three regions, apical, middle and coronal by using SEM. PUI, SAF and XPF activation in assessed micro-CT analyses improved root canal cleanliness when compared to control group (p0.05). When compared to control group, XPF activation technique removed more residual filling in all evaluation methods (p0.05).