Opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda serum ürik asit seviyesinin impulsivite ve suisidalite ile ilişkisi
Relationship between serum uric acid levels and impulsivity and suicidality in patients diagnosed with opioid use disorder
- Tez No: 843953
- Danışmanlar: DR. SALİH CİHAT PALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Pürin metabolizmasının son ürünü olan ürik asitin, adenozin iletimindeki ve antioksidan sistemdeki işlevinden dolayı, çeşitli zihinsel bozukluklarda bir gösterge olabileceği öne sürülmüştür. Purinerjik sistemin duygudurum düzenlemesi, motor aktivite, bilişsel işlev, uyku ve davranış üzerindeki rolüne dair artan kanıtlar, serum ürik asit düzeyinin bipolar affektif bozukluk hastalarının mani döneminde yüksek çıkarken, majör depresif bozuklukta düşük çıkması umut vadetmektedir. Aynı zamanda serum ürik asit seviyesindeki bu farklılıklar, majör affektif bozukluğun atak dönemlerinde değişim gösteren davranışsal ve klinik özelliklerle de ilişkili görünmektedir. Önemli bir toplum sağlığı sorunu olan impulsivite ve suisidaliteyi bir biyobelirteç yardımıyla önceden tespit edebilmek, ona yönelik tedavilerin geliştirilmesi ve önlemlerin alınması açısından son derece önemlidir. Opiyat kullanım bozukluğu hastalarında da impulsivite ve suisidalitenin yüksek olduğu bilinmektedir ve bu çalışmada opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda serum ürik asit düzeyi ile impulsivite ve suisidalite arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya, Mart 2023 - Ağustos 2023 tarihleri arasında dahil etme, hariç tutma kriterlerini karşılayan, çalışmayı kabul eden ve aydınlatılmış onamı imzalayan Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM Servisi'nde yatan, yatışında ürik asit dahil biyokimya ve hemogram tetkikleri yapılmış, opiyat kullanım bozukluğu tanılı 62 erkek hasta ve Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran ve hemogram ve ürik asit dahil biyokimya tetkikleri yapılmış 53 erkek sağlıklı kontrol olmak üzere toplamda 115 kişi dahil edilmiştir. Kan testleri sonrasında çalışmaya dahil edilen kişilere araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik ve Klinik Veri Toplama Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11), Columbia-İntihar Şiddetini Derecelendirme Ölçeği (C-İŞDÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOO) ve DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-5-CV) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been suggested that uric acid, the end product of purine metabolism, may be an indicator in various mental disorders due to its function in adenosine transport and antioxidant system. Increasing evidence about the role of the purinergic system in mood regulation, motor activity, cognitive function, sleep and behavior is promising, as serum uric acid levels are high in the manic phase of bipolar affective disorder and low in major depressive disorder. At the same time, these differences in serum uric acid levels seem to be related to behavioral and clinical features that change during episodes of major affective disorder. Being able to detect impulsivity and suicidality, which are important public health problems, in advance with the help of a biomarker is extremely important in terms of developing treatments and taking precautions for it. It is known that impulsivity and suicidality are high in patients with opioid use disorder, and this study aimed to examine the relationship between serum uric acid level and impulsivity and suicidality in patients diagnosed with opioid use disorder. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional and observational study. The study included a total of 115 male, who met the inclusion and exclusion criteria, accepted the study and signed the informed consent form. Patient group consists of 62 male, who diagnosed with opioid use disorder, were hospitalized in the Alcohol and Substance Addiction Treatment Center (AMATEM) inpatient service of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital between March 2023 and August 2023, whom hemogram and blood biochemistry tests, including uric acid, were performed upon admission. Control group consists of 53 healthy male, who were examined at Family Medicine Outpatient Clinic of Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital and had hemogram and blood biochemistry tests, including uric acid. After the blood tests, the participants were given the Socio-demographic and Clinical Data Collection Form prepared by the researcher, Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS-11), Columbia-Suicide Severity Rating Scale (C-SSRS), Suicide Probability Scale (SPS) and DSM-5, the Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5-CV) was applied. Results: No significant correlation was found between serum uric acid level and scale scores in the control and patient groups (p>0.05).