Prefabrik ahşap yapı paneli tasarımına yönelik mühendislik yazılımı geliştirilmesi
Engineering software development for design of prefabricated wood structure panel
- Tez No: 509301
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOĞAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Wood Products, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, prefabrik ahşap yapı panellerinin tasarımına yönelik mühendislik yazılımı geliştirilmiştir. Çalışmada üretilen 11 farklı ahşap yapı paneli üzerinde deneysel çalışma yapılmış ve bu panellerin en/boy oranı, panel boşlukları, güçlendirme elemanlarının varlığı gibi farklı değişkenlerin yük taşıma performansları üzerine etkileri belirlenmiştir. Deneysel çalışmaların ardından elde edilen değerler geliştirilen algoritmaya parametre olarak kullanılmak üzere yazılım ortamında bulunan veritabanına eklenmiştir. Farklı ülkelerde kullanılan yazılımlar incelenerek geliştirilen yazılımda WPF,.NET,LINQ,C# ve XML teknolojileri kullanılmıştır. Yazılımla sağlanan çizim ortamına aktarılan planlar üzerinde eksenlerin belirlenmesi ardından duvarlara deneysel çalışmadan elde edilmiş değerle ilişkilendirilerek paneller dağıtılmaktadır. Deprem yönetmeliği göz önünde bulundurularak hazırlanmış algoritma aracılığıyla yapı planına etki edecek kar, rüzgâr ve deprem yükleri panellere indirgenerek hesaplanmaktadır. Yapılan hesaplamalarda dayanıksız paneller işaretlenip kullanıcıya panel değişimi konusunda yönlendirme sağlanabilmektedir. Yapıya ait plan ışığında dağıtılan panellerin üretimi için ihtiyaç duyulacak malzeme bilgisi de dâhil olmak üzere hesaplamaları içeren rapor kullanıcıya sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, an engineering software has been developed for design of standard panel in the production of timber structure. Experimental studies have been carried out on 11 different wooden building panels produced in the study and the effects of different variables such as aspect ratio, panel gaps, presence of strengthening elements on the load carrying performance of these panels have been determined. The values obtained following the experimental studies have been added to the database in the software development environment for use as a parameter to the algorithm. Developed software that examined the software used in different countries, WPF, .NET, LINQ, C# and XML technologies are used. After determining the axes on the plans transferred to the drawing environment provided with the software, wood panels are distributed by associating them with the values obtained without experimental work on the walls. The seismic and other loads to be applied to the structure plan by means of the algorithm prepared by taking into account the earthquake regulations are calculated by being reduced to the panels. In the calculations flimsy panels guidance on the user panel marked change can be achieved. Reports containing calculations are presented to the user, including material information needed for the production of panes distributed across the plan of the building.