Medya sektöründe spor tartışma programlarının hazırlanması üzerine kalite fonksiyon göçeriminin uygulanabilirliğinin incelenmesi
The investigation of the applicability of quality function migration on the preparation of sport discussion programs in the media sector
- Tez No: 509318
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde en çok kullanılan kavramlardan biri olan medya artık kitle iletişim araçlarının neredeyse hepsini kapsamaktadır. Medya sektöründe birçok alanda programlar hazırlanmaktadır. Spor tartışma programları bunlardan biridir. Spor tartışma programları, farklı dallarda gelişim gösteren spor olaylarının hedef kitleye aktaran medyatik programlardır. Genel olarak insanların dikkatini çeken spor programlarında birçok yorum, sonuç ve röportaj vardır. Kalite fonksiyon göçerimi, basit bir şekilde kullanıcı isteklerini yönetebilir ve ölçülebilir sayısal rakamlara dönüştürmeye yarayan ve bu şekilde hizmet ve üretim parçalarının, alt sistemlerin ve sonucunda istenen prosesin kalitesinin yükseltilmesine yardım eden bir uygulamadır. Kalite fonksiyon göçerimi temel olarak bir firmanın, bir sürecin kalite düzeyinin daha iyi bir noktaya taşınmasına, işletmeyi ya da süreci geliştirme gereksinimlerine bakmasını sağlar. Uygulama ile matrisler ve çizelgeler çıkartılarak kalite yönetimi sağlanır. Özet olarak, medya sektöründe spor tartışma programlarının hazırlanmasında çalışanların istekleri dikkate alındığında kalite fonksiyon göçerimi uygulamasının başarılı bir şekilde uygulandığı görülmektedir. Program kalitesinin daha iyi bir şekilde yükseltilmesi için etkin ve güçlü iletişim, kaliteli, ergonomik, temiz ve estetik malzeme, bütçenin ve ücretin iyi hesaplanması, hedef kitlenin beklentileri ve yayın saat diliminin uygun olması koşullarında gerçekleştirilecek en ufak bir iyileşmenin program kalitesini olumlu bir şekilde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The media, one of the most used concepts today, now covers almost all of the mass media. Many underground programs are being prepared in the media sector. Sports discussion programs are one of them. Sports discussion programs are media programs that transmit to target groups of sports events that develop in different branches. There are many comments, conclusions and interviews on the programs in sports that attract people's attention in general. Quality function migration is a simple application that transforms user requests into manageable and measurable numeric figures, thus helping to improve the quality of service and production parts, subsystems and the resulting process as a result. Quality function migration basically allows a firm to look at the need to move a quality level to a better point in a process and to develop the process at a certain level. Quality management is provided by extracting matrices and schedules with the application. In summary, it is seen that the application of quality function migration has been successfully implemented when the wishes of employees are taken into account in the preparation of sports discussion programs in the media sector. In order to improve the quality of the program, it is seen that the slightest improvement in the conditions of effective and strong communication, good quality, ergonomic, clean and aesthetic material, budget and fee calculation, expectation of the target group and availability of broadcast time zone positively affect the quality of the program .