Gıda kaynaklı slime üreten gram negatif ve gram pozitif bakteri izolatlarındaki antibiyotik direncinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance in food borne slime producing gram negative and gram positive bacteria isolates
  1. Tez No: 509340
  2. Yazar: İHSAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmamızda Mart 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında Ankara'da tüketime sunulan 52 adet balık örneği ve Ankara'nın çeşitli marketlerinden toplanan 20 sucuk, 20 sosis, 20 salam ve 20 pastırma örneği olmak üzere toplam 80 fermente et materyal olarak kullanılmıştır. Çalışılan 52 adet balık örneğinden ve 80 fermente et örneğinden Gram (-) ve Gram (-) bakteri izolasyonu gerçekleştirilerek, tür seviyelerindeki tanımlamaları Becton Dickinson (BD) BBL Crystal Identification Systems ve Gram-Positive ID kit ile yapılmıştır. Antibiyotik duyarlılıkları ve slime faktör varlığı araştırılmıştır. Balık örneklerinden izole edilen 133 izolatın 32'si (%24,06) Enterobacter cloacae, 26'sı (%19,54), Escherichia coli, 11'i (%8,27) Staphylococcus aureus, 32'si (%24,06) S. haemolyticus, 32'si (%24,06), S. warnerii olarak, fermente et örneklerinden izole edilen 80 Enterococcus izolatının 30'u Enterococcus faecium (%37,5), 30'u E. flavescens (%37,5) ve 20'si E. spp (%25) olarak tanımlanmıştır. Balık örneklerinden izole edilen 58 Gram (-) bakteri izolatında en yüksek antibiyotik direnci amoksisiline (%81,03) ve en düşük antibiyotik direnci ise imipeneme (%1,72) karşı tespit edilmiştir. Balık örneklerinden izole edilen 75 Gram (+) bakteri izolatında en yüksek eritromisine (%45,33), en düşük kloramfenikol (%9.33) antibiyotiklerine karşı direnç bulunmuştur. Vankomisine karşı dirençli izolat gözlenmemiştir. 58 adet Gram(-) bakteri izolatının slime değerleri 6'sı (%10,34) kuvvetli, 9'u (%15,51) orta, 10'u (%17,24) zayıf slime pozitif olarak bulunmuştur. 75 adet Staphylococcus izolatının slime değerleri, 10'u (%13,3) kuvvetli, 27'si (%36) orta, 23'ü (%30) zayıf slime pozitif olarak bulunmuştur. Ayrıca 75 Staphylococcus izolatının 24'ü (%32) metisilin dirençli ve slime pozitif, 5'i (%6,66) metisilin dirençli slime negatif, 31'i (%41,33) metisilin duyarlı slime pozitif, 15'i (%20) metisilin duyarlı slime negatif olarak bulunmuştur. Fermente et örneklerinden izole edilen 80 adet Enterococcus izolatında en yüksek eritromisine (%47,5) ve en düşük teikoplanin (%2,5) antibiyotiklerine karşı direnç tespit edilmiştir. Slime değerleri ise 20'si (%25) kuvvetli, 27'si (%33,75) orta, 27'si (%33,75) zayıf slime pozitif olarak bulunmuştur. 80 Enterococcus izolatının 23'ü (%28,75) vankomisin dirençli slime pozitif, 4'ü (%5) vankomisin dirençli slime negatif, 51'i (%63,75) vankomisin duyarlı slime pozitif, 2'si (%2,5) vankomisin duyarlı slime negatif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 52 fish samples which were provided for consumption in Ankara and a total of 80 fermented meat; 20 soucuk, 20 sausages, 20 salami and 20 bacon samples collected from various markets in Ankara between March 2013 and January 2014 were used as material. Gram (-) and Gram (+) bacterial isolations were performed from 52 fish specimens and 80 fermented meat samples and identification of species was determined by using Becton Dickinson (BD) BBL Crystal Identification Systems and Gram-Positive ID kit. Antibiotic susceptibilities and slime factor were investigated. Of the 133 isolates isolated from fish samples, 32 (24.06%) were determined as E. cloacae, 26 (19.54%) were E. coli, 11 (8.27%) were S. aureus, 32 (24,06%) were S. haemolyticus, and 32 (24.06%) were S. warnerii. Of the 80 Enterococcus isolates from fermented meat samples, 30 were identified as E. faecium (37.5%), 20 (37.5%) were E.flavescens and 30 (25%) were E.spp. Highest antibiotic resistance was found against to amoxicillin (%81,03) and lowest antibiotic resistance was found against to (1.72%) imipenem of the isolates of 58 Gram (-) bacteria isolated from fish samples. Highest antibiotic resistance was found against to eritromisine (%45,33) and lowest antibiotic resistance was found against to chloramphenicol (%9.33) of the isolates of 75 Gram (+) bacteria isolated from fish samples. No vancomycin resistant isolate was observed. The slime values of 58 isolates of Gram (-) bacteria isolated from the fish samples were 6 (10,34%) strong, 9 (15,51%) moderate, 10 (17,24%) weak slime positive. The slime values of 75 staphylococcal isolates isolated from fish samples were found at 10 (%13.3) as strong, at 27 ( %36) as moderate, and at 23 ( %30) as weak slime. Of the 75 staphylococcal isolates from fish samples, 24 were identified as methicilin resistant and slime positive, 5 (%6.66) methicilin resistant and slime negative, 31 ( %41.33) were identified as a methicilin susceptible to slime positive, 15 (%20) methicilin susceptible to as a slime negative. Highest antibiotic resistance was found against to eritromisine (%47,5) and lowest antibiotic resistance was found against to teicoplanin (2.5%) of the 80 enterococcal isolates isolated from the fermented meat samples. The slime values of 80 enterococcal isolates were 20 (25%) strong, 27 (%33.75) moderate , and 27 (33,75%) weak slime positive. 23 (28,75%) of the 80 entrococcal isolates isolated from the fermented meat samples were vancomycin resistant slime positive, 4 (5%) as vancomycin resistant slime negative, 51 (63,75%) as vancomycin susceptible slime positive and at 2 (2,5%) as vancomycin susceptible slime negative.