Sosyo-kültürel faktörler bağlamında erken evlilikler
Early marriages in the context of socio-cultural factors
  1. Tez No: 509343
  2. Yazar: DİLBER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma da Ankara, Adana ve Mersin illerinde yaşayan ve erken yaşta evlenen kadın ve erkeklerin erken evliliği gerçekleştirmelerinin sosyo-kültürel nedenleri, evliliklerin karar vericilerinin kim ya da kimler olduğu, evliliklerde yaşanan sorunlar ve bu sorunlarla baş etme yolları ile kadınlık-erkeklik algılarının anlaşılması amaçlanmıştır. Bireylere evlenmeden önce ve evlilik sonrasında“aşk”ve“evlilik”kavramlarının ne ifade ettiği sorularak yaşadıkları evlilik süreci anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra hem kendi anne-babalarına hem de çocuklarına ilişkin erken evliliklerle ilgili bilgilere ulaşılarak, erken evlilik olgusu, nesiller arası bir süreç içerisinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma fenomonolojik nitel yöntemle ele alınmıştır. Fenomenolojik nitel yöntemin derinlemesine görüşme tekniğinin yanı sıra araştırmada katılımlı gözlem tekniğinden yararlanılmıştır. Erken evliliğin gerçekleştirilmesinde rol oynayan sosyal ve kültürel unsurların neler olduğunun anlaşılmasını amaçlayan araştırmada erken evlilikler, çoğu durumda bireylerin istekleri dışında gerçekleşse de kabullenilmiş ve devam etmiş; ender olarak da bu duruma karşı durularak evlilik boşanmayla sonuçlanmıştır. Erken evliliklerdeki sorunların daha çok hane halkının kalabalık olması ve bireyler arası uyumsuzluktan kaynaklandığı; bu sorunların çözümünde ise fedakârlık yapma, kadere razı gelme ve ev ayırma yollarına başvurulduğu saptanmıştır. Anahtar Sözcükler Erken Evlilik, Çocuk Gelin, Çocuk Damat, Toplumsal Cinsiyet, Kültür
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to understand the socio-cultural reasons of early marriage of women and men living in Ankara, Adana and Mersin, socio-cultural reasons of early marriage, who are the decision makers of marriage, problems in marriage and how to cope with these problems and understanding of perceptions of femininity-masculinity. Individuals were questioned about the concepts of“love”and“marriage”before and after marriage and tried to make sense of the marriage process they lived. Besides, information about early marriages related to both their parents and their children has been reached and early marriage has been tried to be evaluated in a generation-to-generation process. The research was dealt with by a phenomonological qualitative method. In this context, in-depth interviews were conducted and with the interviews, participatory observation techniques were used in the research. In the research aimed for understanding what social and cultural elements play a role in the realization of early marriage, although in many cases they have occurred outside the will of the individual, early marriages have been accepted and continued. Rarely, the marriage has come to a divorce. The problems in early marriages are mostly due to the large number of households and the incompatibility between individuals; in the solution of these problems, it has been determined that they are resorted to making sacrifices, accepting fate and separating the houses. Key Words Early Marriage, Child Bride, Child Groom, Gender, Culture