Simbiyotik kullanımının bağırsak mikrobiota üzerine etkisi
The effect of symbiotic use gut microbiota
  1. Tez No: 509347
  2. Yazar: REZZAN MERVE DAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sağlıklı yetişkinlerde simbiyotik kullanımının bağırsak mikrobiotası üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmaya Ocak 2017-Nisan 2017 tarihleri arasında Çorum Özel Hastanesi Diyet Polikliniği'ne başvuran toplam 19 birey dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anketler yüz yüze görüşme yönemiyle uygulanmıştır. Simbiyotik olarak bileşiminde canlı kurutularak dondurulmuş Lactobacillus acidophilus LA-5 ve Bifidobacterium animalis lactis BB-12, 2 milyar koloni oluşturan inülin (154,35 mg) ve oligofruktoz (17,15mg) içeriğiyle, sert selüloz kapsül (BAKSO), günde 2 kere kullanılmıştır. Bireylerden alınan dışkı örnekleri çalışmadan önce ve 14 gün sonra olmak üzere incelenmiştir. Tedavi öncesi ve tedavi süreleri boyunca gönüllülere bağırsak alışkanlıklarında yer alan, Bristol Dışkı Ölçeği, mide ve bağırsak şişkinliği, karın ağrısı, bağırsak sesleri ve gaz sıklığı ayrıntılı şekilde kaydedilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 18.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 19 volunteers from Çorum Special Hospital Diet Polyclinic between January 2017 and April 2017 were included in the study to determine the effect of symbiotic use on healthy microbes in healthy adults. Survey method was used as data collection tool in the study. Questionnaires were administered face to face. Baked capsules were used twice daily, containing 2 billion colony-forming hard cellulose capsules inulin (154,35 mg) and oligofructose (17,15 mg), both simviyotically alive and frozen in Lactobacillus acidophilus LA-5 and Bifidobacterium animalis lactis BB-12. Stool specimens taken before and 14 days after starting volunteers were included in the study. Intestinal habits, stomach and intestinal bloating, abdominal pain, intestinal voices, and gas intolerance included in the Bristol Stool Scale were recorded in detail during pre-treatment and during treatment periods. Data obtained without study were analyzed with SPSS 18.0 package program.