İşin anlamlı bulunmasının örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi: Sosyal hizmet kuruluşları
The effect of meaning of work on organizational citizenship behaviors: Social services institutions
  1. Tez No: 509379
  2. Yazar: GÜHER CAN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY, DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM METİN ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, işin anlamlı bulunmasının örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisini incelemektir. Bu amaçla; örgütsel vatandaşlık davranışları diğerkamlık, vicdanlılık, nezaket, centilmenlik ve sivil erdem boyutları kapsamında işin anlamlı bulunması ise pozitif anlam, işin kattığı anlam, yüksek motivasyon boyutlarına göre ele alınmıştır. Çalışma, Ankara ili Çankaya ve Yenimahalle ilçe sınırları içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Ümitköy Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Demetevler Fatma Üçer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve 75. Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan 104 personele Bilgi Formu, İşin Anlamlı Bulunması Ölçeği ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği olan veri toplama araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen analizler göstermiştir ki; işin anlamlı bulunmasının diğerkamlık, vicdanlılık, nezaket, centilmenlik ve sivil erdem boyutları kapsamında yer alan örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of meaningful work on organizational citizenship behavior. For this purpose; meaning of work is discussed according to its dimensions which are positive meaning, meaning making through work, greater good motivations and the other topic is discussed according to five dimensions which are altruism, courtesy, sportsmanship, conscientiousness, and civic virtue. The study was conducted using data collection tools, which are Data Form, The Work and Meaning Inventory and the Organizational Citizenship Behavior Scale to 104 employees in the provinces of Ankara, district of Çankaya and Yenimahalle in Seyranbağları Nursing Home Geriatric Care and Rehabilitation Center, Ümitköy Nursing Home Geriatric Care and Rehabilitation Center,, Demetevler Fatma Üçer Nursing Home Geriatric Care and Rehabilitation Center, and 75th Year Nursing Home Geriatric Care and Rehabilitation Center. The analyzes carried out within the scope of the research shows that; meaning of work has an effect on organizational citizenship behaviors, within the scope of altruism, courtesy, sportsmanship, conscientiousness, and civic virtue dimensions.