Menopoza girmiş kadınlarda benlik saygısı ve beden imajının cinsel doyuma etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of self-esteem and body image on sexual satisfaction in menopausal women
- Tez No: 693767
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ŞÜKRAN ÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı menopoza girmiş kadınlarda benlik saygısı ve beden imajının cinsel doyuma etkisini incelemek ve menopoza girmemiş kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Bu amaçla araştırmada yer alan sosyo-demografik değişkenlerle benlik saygısı, beden imajı ve cinsel doyum arasındaki ilişki ve sosyo-demografik değişkenler bağlamında oluşturulan gruplar arasında bağımlı değişken düzeyleri bakımından farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Bunun yanı sıra menopoza girmiş kadınlarda benlik saygısı ve beden imajının cinsel doyumu yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Yöntem: Araştırmanın yöntemi, anket olarak belirlenmiştir. Katılımcı grubun beden imajı düzeyleri 'Beden Algısı Ölçeği', benlik saygısı düzeyleri 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği', cinsel doyum düzeyleri ise“Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği”aracılığıyla belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini menopoza girmiş ve girmemiş 100'er kadın olmak üzere toplamda 200 kadından oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22 bilgisayar temelli istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda menopoza girmiş ve girmemiş kadınlarda benlik saygısı ile beden algısı arasında doğrusal yönlü orta derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca her iki grupta da benlik saygısı ile cinsel doyum arasında doğrusal yönlü düşük derecede ilişki olduğu ve beden algısı ile cinsel doyum arasında doğrusal yönlü orta derecede ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç: Menopoza girmiş ve girmemiş kadınlarda benlik saygısı, beden imajı ve cinsel doyum arasında anlamlı ilişki olduğu ve bu üç değişkenin birbirine etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of self-esteem and body image on sexual satisfaction in menopausal women and to compare them with the non-menopausal control group. For this purpose, the relationship between socio-demographic variables and self-esteem, body image and sexual satisfaction, and whether there is a difference between the groups formed in the context of socio-demographic variables in terms of dependent variable levels were examined. In addition, it was investigated whether self-esteem and body image predict sexual satisfaction in menopausal women. Method: The method of the research was determined as a questionnaire. The body image levels of the participant group were determined by the 'Body Perception Scale', their self-esteem levels were determined by the 'Rosenberg Self-Esteem Scale', and their sexual satisfaction levels were determined by the 'Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale'. The sample of the study consists of a total of 200 women, 100 women who have entered menopause and 100 women who have not. The obtained data were analyzed with SPSS 22 computer based statistical program. Results: In our study, it was found that there is a moderate linear relationship between self-esteem and body image in menopausal and non-menopausal women. In addition, it was determined that there was a low linear relationship between self-esteem and sexual satisfaction in both groups, and a moderate linear relationship between body image and sexual satisfaction. It has been determined that there is a significant relationship between self-esteem, body image and sexual satisfaction in menopausal and non-menopausal women, and these three variables affect each other.