Lucy M.J Garnett'ın 'Türk halkı' adlı eserine göre Türkler
The Turks according to Turkish people by lucy M.J Garnett
- Tez No: 509435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uzun ve görkemli imparatorlukların başında gelen Osmanlı Devleti, tarih boyunca gerek siyasi gerekse kültürel ve sosyal açıdan birçok Avrupalı seyyahın ilgisini çekmiştir. Doğuyu mistik bir havaya sokan ve merak ettiği Doğu'yu görme imkânına sahip olamasa da, kitaplar sayesinde onu yaşama ve inceleme şansı bulan okuyucu, seyyahların eserlerine oldukça fazla ilgi göstermiştir. Bu kitaplar birçok bakımdan tarih çalışmalarına oldukça fazla katkı sağlamıştır. XVIII. ve XIX. yüzyıllarda dünyada yaşanan değişimler seyahat etmeyi kolaylaştırmış, birçok imkânı seyyahlara sunmuştur. Batının, çoğu zaman öteki olarak gördüğü ancak birçok bakımdan kopamadığı coğrafyaya yüzyıllarca egemen olan Osmanlı Devleti birçok seyyah, tarihçi, halkbilimci sosyolog ve antropoloğun ilgisini çekmiştir. Osmanlı Devlet'ine gelen seyyahların bazıları önyargılarından kurtulamayıp, oryantalist söylem çerçevesinde Batı'dan daha geri kalmış bir Doğu resmetse de, önyargılarından arınıp Osmanlı Devleti'ni ve toplumunu daha az yansız ve olduğu gibi göstermeye çalışan seyyahlar da olmuştur. Bu tezde Türklere daha tarafsız olarak bakabilmeyi başarmış ve Türk halkını her yönüyle, özellikle de kadın gözüyle incelemeyi başaran Lucy M.J Garnett (1849-1934)'ın Türk Halkı-Sosyal Yaşantıları, Dini İnanışları ve Kuruluşları, Ev Yaşantıları adlı eserinde Osmanlı Türklerinin nasıl yansıtıldığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, which was one of the long-lasting and magnificent empires, attracted a lot of European travellers' attention politically, culturally and socially. The readers, who saw the East mystically and didn't find any chance to see it , were interested in the travellers works as they had a chance to see and observe the East. These works have contributed to the studies of history in many respects. In the XVIII. and XIX. centuries, the changes in the world enabled travelling and offered a lot of opportunities to the travellers. The Ottoman Empire that dominated the geography, which the West couldn't break out and saw as the other, for many centuries aroused the attention of many travellers, historians, folklorists, sociologists and anthropologists . Although some travellers, coming to the Empire with their prejudices, described the East less developed than the West with Orientalist expressions, some travellers , purified from their prejudices, tried to show the Ottoman Empire and its society impartially and as they were. This study aims to dwell on a book by Lucy Garnett who managed to look at the Turks impartially and to examine Turkish people in many respects. The Turkish People-Their Social Life, Religious Beliefs and Institutions and Domestic Life book is outstanding as it scrutinizes Turkish people, especially, from the perspective of a Western woman.