Hekim dışı sağlık personeli ve sağlık yöneticilerinin medikal sağlık turizmi konusunda farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaulation of health personnel other than doctors (Non-doctor health personnel- non medical health personnel) and health managers (Health administrators) on awareness of medical health tourism, master thesis
  1. Tez No: 509442
  2. Yazar: GÜLÇİN ÇELİK KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada hekim dışı sağlık personeli ve sağlık yöneticilerinin medikal sağlık turizmi konusundaki farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma evrenini Ankara ili Sınırlarında çalışan 302 hekim dışı sağlık çalışanları ve sağlık yöneticileri oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde katılımcıların kişisel bilgilerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu ve İkinci bölümde çalışanların medikal sağlık turizmi farkındalık ölçeği yer almıştır. Elde edilen bulgulara göre; hekim dışı sağlık personelleri ve sağlık yöneticilerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farkındalık düzeyleri farklılık göstermiştir. Hekim dışı sağlık personelleri ve sağlık yöneticilerinin medikal sağlık turizmi farkındalıklarının çeşitli demografik değişkenlere göre değişip değişmediği incelendiğinde cinsiyet, medeni hal ve meslek değişkenleri bakımından farklılaşmadığı yaş, eğitim durumu, çalışma süresi, aylık gelir ve kurum statü değişkenleri bakımından farklılaştığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler Medikal Sağlık Turizmi, Hekim Dışı Sağlık Personeli, Sağlık Yöneticisi, Sağlık Turizmi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the awareness of non-physician health personnel and health managers on medical health tourism. The working population consists of 302 non-physicians and health care managers working in Ankara. İn the study the survey used as a data collection which consists two parts. In the first part, a personal information form was used to determine the personal information of the participants and in the second part, the medical health tourism awareness scale was used. According to rusults; the level of awareness of non-physician health personnel and health care managers differed according to various demographic variables. When it is examined whether the awareness of medical health tourism personnel and medical health administrators differ according to various demographic variables, it has been determined that the difference according to age, educational status, work period, monthly income and institution status variables and it has not been determined the difference acording to gender, marital status and occupation variables. . Keywords Medical Health Tourism, Non-physician Health Personnel, Health Care Managers, Health Tourism