Tek Parti Dönemi Ortadoğu ile ilişkiler
Turkey relations with Middle East during the Single Party Period
  1. Tez No: 509555
  2. Yazar: ŞEYMA GÜMÜŞ DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLIHAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada geçmişten günümüze değin tarih sahnesinde yer almış birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış, gerek tarihi, gerek dini, gerekse de kültürel bağlarımız bulunan Ortadoğu bölgesi ile tek parti dönemi olarak adlandırdığımız dönemdeki ilişkiler ele alınmaya çalışılmıştır. Öncelikle dış politika nedir, dış politikayı etkileyen faktörler nelerdir ve Türk dış politikasının temel ilkeleri nelerdir sorularına cevap aradığımız teorik bölümle giriş yapılmıştır. Ardından birkaç değişik açıdan bölgenin tanımı yapılmış ve bölgenin jeopolitik, ekonomik, dini ve kültürel bakımdan önemine değinilmiştir. Bölgenin Osmanlı Devleti hâkimiyetine girmesi ile başlayan ilişkilere kısaca değinilerek I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında yaşanan gelişmeler ele alınmıştır. Yeni Türkiye devletinin kurulması ile başlayan ve Demokrat Parti'nin kurulmasına kadar süren Tek parti dönemi; Atatürk Dönemi ve İsmet İnönü Dönemi olarak kronolojik sıraya göre kendi içerisinde iki bölüme ayrılarak incelenmiştir. Her iki dönemde de dış politikada etkili olan dönemin Cumhurbaşkanları Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'nün dış politika felsefelerine değinilmiş ve Türkiye ile Ortadoğu arasında yaşanan gelişmelerin ağırlıklı olarak siyasi ve diplomatik ilişkilere etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with Turkey's foreign policy towards the Middle East during the single party period. The period covers the years from 1923 to 1945 and it is divided into two sub-periods with respect to the two presidents of the time: Mustafa Kemal Atatürk and İsmet İnönü. The reason for choosing Turkey's Middle East policy for the given period lies in the fact that during the state-building process of the Early Republican Era, the country's choice of being a western and modern state has created a rift from the region. The thesis deals with the topic from a realist perspective, arguing that the conditions and a state's rational choices affect foreign policy actions. Based on this realist perspective, the main argument of the study is that Turkey's Middle East policy in the single-party period was determined according to the country's existing conditions, limits of its power and was based on two fundamental principles: Westernism and Status quo. Moreover, the policy in this period was formulated by the leaders to a great extent, thus the personal choices of the two presidents were integrated to the analysis.