Private-public capital, elasticity of substitution and economic growth
Özel-kamu sermaye stoku, değişen ikame esnekliği ve ekonomik büyüme
  1. Tez No: 509576
  2. Yazar: ABDULMECİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Büyüme literatüründe üretim faktörleri arasındaki ikame esnekliğinin hesaplanmasında Cobb-Douglas (CD), Sabit İkame Esneklikli (CES) ve Değişen İkame Esneklikli (VES) üretim fonksiyonlarından sıklıkla yararlanılmaktadır. Çalışmaların çoğu sermaye ile emek arasındaki ikame esnekliğine odaklanmaktadır. Toplam sermayeyi oluşturuan alt bileşenlere ilişkin yapılan çalışamalar sayıca azdır. Bu tezde toplam sermaye, kamu sermaye stoku ve özel kesim sermaye stoku olarak iki alt bileşene ayrılarak incelenmektedir. Kamu sermaye stoku ile özel kesim sermaye stoku arasındaki ikame esnekliği iç içe yuvalanmış VES tipi bir üretim fonksiyonu çerçevesinde 91 ülke için 1980-2011 dönemi baz alınarak incelenmiştir.VES üretim fonksiyonunun diğer fonksiyonlara göre temel avantajı parameterlerde daha fazla esneklik sağlamasıdır. VES üretim fonksiyonuna ilişkin parametreler lineer olmayan en küçük karaler (NLLS) yöntemiyle tahmin edilmiştir. Kamu sermaye stoku ile özel kesim sermaye stoku arasındaki ikame esnekliğinin tahmin edildiği modellere ilişkin sonuçlara baktığımızda genel itibariyle bir çok modelde kamu sermaye stoku ile özel kesim sermaye stoku arasındaki ikame esnekliğini belirleyen parametre negative bulunmuştur. Bunun yanısıra, kamu sermaye stoku ile özel kesim sermaye stoku arasındaki ikame esnekliği seçilen örneklem için birden küçük bulunmuştur. Buna göre, kamu sermaye stoku ile özel kesim sermaye stoku nihai mal ve hizmet üretiminde birbirini tamamlayıcı girdiler konumundadır. Dolayısıyla, özellikle alt yapıyı iyileştirmeye dönük kamu yatırımları özel yatırımaların verimliliğini artırarak ekonomik büyümeyi olumlu etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
In the growth literature, Cobb-Douglas (CD), Constant Elasticity of Substitution (CES), and Variable Elasticity of Substitution (VES) production functions are frequently used in analyzing the elasticity of substitution between production factors. Most of the studies in the literature focus on the elasticity of substitution between capital and labor. However, studies on the sub-components of the capital stock are very scarce. In this thesis, the aggregate capital stock is analyzed by splitting it into two subcomponents, namely, public capital stock and private capital stock. The elasticity of substitution between public capital stock and private capital stock has been examined for 91 countries using the data for the period 1980-2011 in the framework of a nested VES type production function. The main advantage of the VES production function over other functions is that it provides more flexibility in the parameters. The parameters related to the VES production function are estimated by the help of nonlinear least squares (NLLS) method. Findings of the thesis revealed that the elasticity of substitution between public capital stock and private capital stock is found to be negative in most models. Further, public capital stock and private capital stock are complements in the production of final goods and services. Therefore, public investments that are directed at improving infrastructure can positively affect economic growth by increasing the efficiency of private investments.