Political news and stock market reactions: Evidence from Turkey over the period 2008-2017
Siyasi haberler ve hisse senedi piyasasındaki tepkiler: 2008-2017 döneminde Türkiye'den bulgu
  1. Tez No: 509577
  2. Yazar: SLEIMAN KARIME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin temel amacı, siyasi haberlerin Borsa İstanbul 100 endeksinin (BİST-100) getirileri ve oynaklığı üzerindeki etkisini incelemektir. Örneklem verisi, Ocak 2008'le Aralık 2017 arasındaki dönemi kapsamaktadır. Örneklem, 2008'deki Küresel Ekonomik Krizi'nin ve 2013'deki Amerikan Merkez Bankası'nın tahvil alımlarının azaltılması politikasının Türk hisse senedi piyasaları üzerindeki etkilerinin yalıtılması amacıyla, iki alt döneme ayrılmıştır. Günlük hisse senedi piyasası verileri EVDS Web-Hizmeti'nden, siyasi haber başlıkları ise Guardian Gazatesi'nden derlenmiştir. BİST-100'ün siyasi haberlere tepki olarak oluşan oynaklığının modellenmesi amacıyla çeşitli doğrusal olmayan oynaklık modelleri (simetrik ve asimetrik GARCH tipi modeller) kullanılmıştır. Tezin bulguları dört temel sonuca işaret etmektedir. Birincisi, siyasi haberlerin BİST-100 endeksinin getirileri ve oynaklığı üzerinde anlamlı bir etkisi var gibi görünmektedir. İkincisi, kötü haberlerden kaynaklanan negatif şoklar BİST-100 endeksinin getirilerini ve oynaklığını etkilemekle birlikte, iyi haberlerden kaynaklanan pozitif şoklar getiriler üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı halde getirilerin oynaklığını düşürmektedir. Üçüncüsü, iyi yada kötü haberler hisse senedi getirilerini farklı yönlerde etkilemekte olup etkinin yönü zamanla değişim göstermektedir. Dördüncüsü, bulgular, BİST-100 getirilerinde“Kaldıraç Etkisi”nin varlığını güçlü bir şekilde meydana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to examine the impact of political news (good and bad news) on the returns and volatility of Borsa Istanbul 100 Index (BIST-100). Sample data covers the period from January 2008 to December 2017. The main sample was divided into two sub-periods to insulate the dominating impacts of both the 2008 Global Financial Crisis and 2013 Federal Reserve Tapering on Turkish stock markets. The daily stock market data was collected from the EVDS Web-Service, while political news headlines were collected from the Guardian newspaper. Different nonlinear volatility models (Symmetric and Asymmetric GARCH type models) were used to model and estimate BIST-100 volatility in response to political news. The findings of the thesis highlight four main results. First, there seems to be a significant impact of political news on the returns and volatility of BIST-100 index. Second, negative shocks derived from bad news tend to have a significant impact on the returns and volatility of BIST-100, while positive shocks derived from good news do not tend to have any significant impact on the returns, but decreased returns volatility. Third, political news, both good and bad, can affect stock return and stock return volatility in different directions, and this direction is time-varying. Fourth, the findings strongly reveal the presence of“Leverage Effect”in the returns of BIST-100 index.