Capacity model araçlarda can hattından km verisinin alınması
Capacity model can be received between km data in car
- Tez No: 509583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SİMAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, İstanbulda Metrobüs güzergahında çalışmakta olan Capacity model araçların Can-Bus sistemi üzerinde dolaşmakta olan araç toplam km verisinin araç ile eş zamanlı, uzaktan erişim ile alınabilmesi çalışması yer almaktadır. Can-Bus sistemi üzerinde dolaşmakta olan veri demetlerinin anlamlı hale getirilebilmesi için uluslararası standart olarak yolcu taşıyan araçlarda kullanılan J1939 standardı yardımıyla km veri kodlarının tespit edilmesi ve anlandırılması sağlanmıştır. Can-Bus sistemi üzerinden veri alınmasının sağlanabileceği devre tasarımı gerçekleştirilmiş ve veri demetinden km verisinin yazılım yardımı ile araç ile eş zamanlı olarak okunabilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın sonucu, araç üzerinden km verisinin %100 doğruluk ile eş zamanlı olarak alınabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the capacity model vehicles working in Metrobus route in Istanbul are able to access to the total km data of the car which is circulating on the Can-Bus system by means of simultaneous and remote access to the vehicle. On the Can-Bus system, the use of vehicles with standardized roads as international standards has resulted in reduced identification and meaning of km data codes. The circuit design for data reception through the Can-Bus system has been realized and the verification has been provided to the km data with the help of the software, so that it can be read in time with the vehicle. The result of the study shows that it can be taken simultaneously with 100% accuracy.