Dünyada/Türkiye'de merkez sol görüş ve ülkemizdeki başarısızlık nedenleri
World / opinion causes of failure center left in our country and in Turkey
  1. Tez No: 509587
  2. Yazar: MAHMUT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Merkez sol hareketler, Türkiye siyasetindeki ana damar siyasal akımlardan biri olmuştur. Uzun zamandır siyasi hayatta olmalarına rağmen istisnai birkaç dönem hariç iktidar olamadıkları görülmektedir. Bu nedenle Türkiye'de ana damar siyasi akımlardan olmasına rağmen merkez sol hareketlerin neden iktidar olamadığı sorusu tezin ana sorunsalı olarak ele alınmış ve merkez-çevre kuramı bağlamında yapılan literatür taraması ve alan araştırması çalışmaları ekseninde bu soruya yanıt aranmıştır. Bu noktada ideoloji kavramı, siyasal hayatı etkileyen ana ideolojiler, merkez solun dayandığı ideolojik temel olarak sosyal demokrasi ideolojisi, sosyal demokrasinin tarihi ve fikirsel temelleri, Türkiye'de merkez sol hareketlerin ideolojik ve tarihsel temelleri, dünya genelinde merkez sol hareketler ve siyasal başarı durumu ele alınarak tezin ana sorusunu cevaplamak için fikirsel ve teorik arka plan oluşturulmuş ve sonrasında Türkiye'deki merkez sol hareketler ilk ortaya çıktığı dönemlerden itibaren ele alınarak hangi unsurların ve nedenlerin merkez sol hareketlerin iktidar olup olamadıklarını belirlemede etkili oldukları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda merkez sol hareketlerin, merkez-çevre teorisi ekseninde Kemalist merkezin kontrolünden çıkamaması, halk ile gerekli yakınlaşmayı kuramaması, liderlik sorunları, ideolojik sorunlar, laiklik ve din ilişkisi karsıdaki konumu nedenleriyle iktidar olamadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Center-Left has been one of the main political movements in Turkey's politics. Although the Center-Left Movements have been in political life for a long time, except from a few terms, it is seen that they could not come to the power. Therefore, this study examines the question of why they could not come to the power despite their long history in Turkish politics as its main problem and aims to answer this question according to the center-periphery theory by means of literature review and empirical studies. In this context, the study firstly constitutes a theoretical and historical background in order to answer the main question by handling the concept of ideology, the main ideologies that effect political life, the ideology of social democracy as the pinpoint of the Center-Left Movements, the historical and theoretical roots of social democracy, andthe Center-Left Movements in the world and their success, and subsequently it tries to determine which reasons and factors have an effect on the success and failure of the Center-Left Movements in Turkey since their emergence in the political life. From this perspective, it is concluded that the reasons why they could not come to the power are the problems of leadership and ideology, their position with regard to religion and secularism, their failure to affiliate with the people and to get out of the control the Kemalist Center