İş yerinde etik standartların çalışanın iş tatminine etkisi
The effect of ethic standards to the job satisfaction of the employee in the work place
- Tez No: 509619
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İş dünyasını muhatap alan kurumsal sosyal sorumluluk standartları ya da öz deyişle“iş etiği standartları”, 1980'lerden itibaren hem söylem hem de katılım olarak tüm dünyayı hızla sarmıştır. Bu denli hayatımıza giren etik yapılanmaların, işletmelerin asli unsuru olan çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisini araştırdığımız bu çalışmada ilk önce, dünyada ve Türkiye'de“iş etiği”nin gelişmesi özetlenmiş ve hayırseverlik ile pederşahi tutumların“kurumsal sorumluluğa”evrilmesi süreci anlatılmış; daha sonra sertifika ve rehber nitelikli dört etik oluşum-SA 8000, ISO 14001, ISO 26000 ve UN Global Compact-hakkında bilgi verilmiş,standartların amaçları yanında bazı akademisyen görüşleri aktarılmış; en sonda alan araştırması bulguları analiz edilerek uluslararası etik standartların ilkeleri doğrultusunda uygulanması halinde, çalışanların çoğunun işlerinden sağladıkları tatmini olumlu etkilediği ve ayrıca iş yerlerinde etik yönetime ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The standards of corporate social responsibility or in proper“business ethics standards”which take aim at business society, have rapidly emerged both in discourse and also in participation since the 1980's. The aim of this study is to search the effect of these ethic settings on the job satisfaction of employee that is the substantive factor of corporations. Firstly the development of business ethics and the evolving period of philantropy and paternalism to“corporate responsibility”both in the world and in Turkey has been summarized; after that, the information about the four ethic standards – SA 8000, ISO 14001, ISO 26000 and UN Global Compact – and their aims along with the opinions of some academicians in regards to these standards has been provided; at the end, by analyzing the findings of the field survey, it has been concluded that the international ethic standards, in case implemented in line with their principles, positively effects the job satisfaction of the majority of the employee and there is also a need for ethic governance in the work place.