Sustainability in traditional Cambodian house
Geleneksel Kamboçyalı evlerinde sürdürülebilirlik
- Tez No: 509690
- Danışmanlar: Prof. Dr. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son zamanlarda, çağdaş mimari tasarımı, küresel ısınmaya, kirliliğe ve iklim değişikliğine neden olan su, enerji ve malzeme gibi doğal kaynakların tüketilmesine ilişkin endişeleri olmayan şehirlerde tanıtıldı. Binadaki enerji kullanımını azaltmak, pek çok akademisyenin doğal kaynakları korumak ve çevreyi korumak için araştırmakta olduğu en önemli konulardan biridir. Geleneksel mimariler yerel iklim koşullarına, topoğraf ve mevcut kaynaklara adapte olabilirlikleriyle bilinirler, aşırı enerji kullanmaksızın konforlu bir iç mekan ortamını sağlarlar. Bu nedenle, bu çalışma, geleneksel Kamboçyalı ev tekniklerini, özellikle de sürdürülebilir teknikleri, tasarım için yenilikçi bir adım olarak entegre etmek için enerji, malzeme, su ve kalite ile refah analizini kullanarak Kamboçya'daki geleneksel evlerin sürdürülebilirliğinin etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. gelecekteki sürdürülebilir çağdaş yerleşimler.
Özet (Çeviri)
Lately, the contemporary architecture design has been promoted in cities without concerning depletion of natural resources such as water, energy, and material resulting in global warming, pollution, and climate change. Reducing the energy use in the building is one of the hot topics that many scholars are researching to sustain natural resources and protect the environment. Traditional architectures are well known for their adaptability to local climate conditions, topography, and available resources, resulting in a comfortable indoor environment without using excessive energy. Hence, this study aims to investigate the effect of sustainability in traditional houses in Cambodia by analysis energy, material, water, and quality and well-being to integrate the techniques of traditional Cambodian house, particularly sustainable techniques as an innovative step towards design for the future sustainable contemporary settlements.