Görme engelli çocukların ebeveynlerinde dini başa çıkma
Religious coping in the parents with visually disabled children
- Tez No: 509734
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Görme engellilik durumu, doğumla ya da sonradan hastalık, kaza vb. sonucu meydana gelen fiziksel ve duyumsal bir bozukluktur. Görme engelli bireyde, doğumsal ya da küçük yaşta çeşitli hastalıklar yüzünden meydana gelmişse; ebeveynler bu süreçte çocuğunun en büyük destekleyicisi konumundadır. Bu nedenle anne ve babalar görme engelli çocuklarının bir anlamda“gözü”olmaktadır. Bu zorlu süreçte anne baba anlam arayışına girmekte ve“başıma gelen bu durumun benim için anla mı ne?”sorusunu sormaktadır. Engellilik gibi zorluklarla başa çıkma sürecinde, bireyler zaman zaman sahip olduğu inanç sisteminden faydalanma eğiliminde olabilir. Bu çalışmada, görme engelli çocuğa sahip anne ve babaların yaşadıkları süreci tanımlama, anlamlandırma ve güçlüklerle baş etmede kullanmış oldukları dini başa çıkma yöntemleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ailelerin bu durumu anlamlandırırken, pozitif başa çıkma mekanizmalarından“imtihan, kader, görev”olarak algılamanın yanı sıra negatif başa çıkma mekanizması olan“cezalandırılma, olumsuza yorma”gibi algılara da yer verdikleri tespit edilmiştir. Aileler başa çıkma sürecinde dini ritüellere daha sık başvurmuşlardır. Kısaca ifade etmek gerekirse araştırmada, dini inanç ve yaklaşımın engellilikle başa çıkmada pozitif bir katkısının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Visual disability is the type of sensory physical disorder present at or near birth (congenital) or caused later in life by illness or accident. In the cases, when visual disability is congenital or acquired in the early childhood because of various illnesses; the child's parents take over the supporting of the child. Therefore, mother and father become“the eyes”of the child with visual disability. Often parents of the visually disabled children seek for the meaning of the situation they are in, and ask the question:“What is the point of my child's disability?”To cope with everyday difficulties, individuals tend to seek for the help of the spiritual practices they believe in. This research attempts to define some religious coping strategies referred by the parents of the visually disabled children in order to define the process, assign meaning to it, and to cope with the challenges of the situation they go through. While trying to make sense of the situation, sometimes parents of the visually disabled children refer to the positive coping strategies defining their situtaion as a 'test', a 'destiny', or an 'obligation', and less often referring to some negative perceptions such as 'punishment'. Moreover, within the coping process families start referring to the religious practices more often. This research shows some positive contributions of the faith and practicing religion on the process of coping with disability.