Ekonomik büyüme ve inovasyon ilişkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine panel veri analizi
The relationship between economic growth and innovation: Panel data analysis on chosen OECD countries
  1. Tez No: 509735
  2. Yazar: HÜSAMETTİN SAMET AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, inovasyon ve ekonomik büyüme kavramları derinlemesine incelenmiş ve ikisi arasındaki ilişkiye vurgu yapılmıştır. Bu kapsamda, 16 OECD ülkesinin 2005 ve 2015 yılları arasındaki inovasyon ve ekonomik büyüme faaliyetleri incelenmiştir. GSYH; ekonomik büyüme oranını, patent başvuru sayıları ve GSYH içindeki AR-GE yatırımları ise inovasyon göstergelerini ölçmek üzere kullanılmıştır. Bu değişkenler ışığında ekonomik büyüme ile inovasyon arasındaki ilişki incelenirken panel veri analizi kullanılmıştır. Sırası ile birim kök, Pedroni eşbütünleşme ve FMOLS testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, patent başvuru sayıları ve AR-GE yatırımlarının GSYH içindeki payında meydana gelecek artışın ekonomik büyümeye olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, the term of innovation and economic growth are studied profoundly and the relationship between them is emphasized. In this context; innovation and economic growth outputs of 16 OECD countries between 2005 and 2015 are analyzed. GDP is considered as economic growth variable, R&D investments in GDP (%) and patent applications are considered as innovation variables. In the light of these variables, panel data analyze is used while the relationship between economic growth and innovation is examined. Unit root, Pedroni co-integration and FMOLS tests were applied with the order. As a result, the increase in patent applications and R&D investments was found to have a positive effect on economic growth.