İnovasyon ekosistemi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Seçilmiş gelişmiş ülkeler ve yükselen piyasa ekonomileri üzerine bir inceleme
The relationship of innovation ecosystem and economic growth: A review on selected developed countries and rising market economies
- Tez No: 673834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde inovasyon, iktisadi alanda zamanla daha çok gündeme gelen bir kavram hâline gelmiştir. İnovasyon, piyasaya yeni tüketici alışkanlıkları, yeni rekabet imkânları, yeni iş ve refahı artırma olanakları sağlayan, para kazandıran yaratıcılık ve yenilik olarak tanımlanabilmektedir. İnovasyon ekosistemi ise doğa ekosistemine benzetilmektedir. Doğa ekosistemi bileşenleri, tıpkı bir zincir gibi işlemesi yönünden inovasyon ekosistemi ile benzerlik göstermektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin zenginleşmesi, küreselleşme ve ekonomik büyüme süreçlerinin sağladığı avantajlarla oldukça etkili bir hâle gelmiştir. Bilgi ve teknolojinin tırmanışa geçtiği ekonominin farklı sektörlerinde, inovasyonun başat bir rol oynaması yine ekonominin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu bağlamda inovasyon ekosisteminin yapısının ve girdileri belirlemenin ekonomi üzerindeki etkilerinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, seçilmiş gelişmiş ülkeler ve yükselen piyasa ekonomileri özelinde inovasyon ekosistemi bileşenlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada toplam 15 ülkede 2013-2019 yılları arası dönemi kapsayan bir veri seti kullanılmaktadır. Genelleştirilmiş Momentler Yönteminden elde edilen bulgularda, kurumlar, altyapı ve ticari gelişmişliğin ekonomik büyümede önemli birer belirleyici oldukları görülmektedir. Ayrıca beşerî sermaye ve araştırmanın ulusal ekonomik büyümedeki destekleyici rolüne ilişkin kısmi bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, innovation has become a concept that gains more importance in the economic field over time. Innovation can be defined as creativity and improvement that brings new consumer habits, new competitive opportunities, new jobs and opportunities to increase welfare and income. The innovation ecosystem is compared to the nature ecosystem. The components of the nature ecosystem are similar to the innovation ecosystem in that they operate like a chain. The enrichment of information and communication technologies has become quite effective with the advantages provided by globalization and economic growth processes. It is an indispensable part of the economy that innovation plays a dominant role in different sectors of the economy where information and technology are on the rise. In this context, it is important to examine the structure of the innovation ecosystem and the effects of determining the inputs on the economy. The aim of this study is to examine the effects of innovation ecosystem components on economic growth in selected developed countries and emerging market economies. In the study, a data set covering the period between 2013-2019 is used in a total of 15 countries. In the findings obtained from the Generalized Moments Method, it is seen that institutions, infrastructure and commercial development are important determinants of economic growth. In addition, partial findings regarding the supportive role of human capital and research in national economic growth have been reached.