Kara para aklama nedenleri ve bankacılık sektörüne etkilerinin araştırılması
Laundering of illicit money and its effect on banking sector
  1. Tez No: 509852
  2. Yazar: ALİ CEVAT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kara para aklama, yasa dışı faaliyetlerle elde edilen gelirlerin ekonomik sistem içinde kullanılabilir olmasını sağlamaktadır. Kara para aklamada kullanılan yöntemlerin tespit edilmesi ve bankacılık sektöründe kara para aklamanın açıklanması, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmada literatür taraması ve anket uygulaması yöntemleri bir arada kullanılmış, 400 adet banka çalışanının katılımının sağlandığı bir anket uygulanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre bankacılık olanaklarının gelişmesi ile birlikte kara para aklamanın bankacılık sektöründe gözlenme sıklığı artmıştır. Terörizmin finanse edilmesi ve uyuşturucu ticaretinin sürdürülmesinin kara para aklama girişimlerinin temelini oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Banka çalışanlarının verdiği yanıtlar aracılığıyla bu sonuçlara ulaşılması, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Laundering of illicit money means that to implicating the money to economy what is gained from illegal activities. Understanding the laundering of illicit money methodologies and their effects on banking sector is the purpose of this study. The literature review and questionnaire application methodologies have been used. 400 bank employees have been attended to the questionnaire. According to the results, with the increasing of controlling systems in the sector; the laundering of illicit money level decreases. The results also showed that the resources of black money are mainly the terror applications and illegal drug trade. The results gained by the answers and this is the limitedness of the survey.