E-ticaret'te yeni nesil karma sistem yaklaşımı ve bir uygulama mimarisi
A new generation of mixed system approach and an application architecture in E-commerce
  1. Tez No: 509883
  2. Yazar: YILDIRAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGE KİPMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada B2B ve B4B yapıları incelenmiş özellikleri, kullanım amaçları ve farkları ortaya konmuştur. Türkiyede kullanılan B2B çeşitlerinin yapısı incelenmiş, B2B'den B4B'ye geçişin nedenleri tüm detaylarıyla irdelenmiştir. Bunun yanı sıra bulut bilişim ve bir bulut bilişim yapısı olan SAAS servis yapısı incelenmiş, klasik yapıdan maliyet, erişebilirlik, stabilizelik ve güvenlik açısından daha iyi olduğu tespit edilerek teze konu olan B4B Karma sistemi bu anlayış ile bir SAAS servisi olarak inşa edilmiştir. Uygulama geliştirilmeden evvel ilkin çevik yazılım metodolojisi incelenmiş, uygulama geliştirilirken çevik yazılım metodolojisinin bir alt basamağı olan Scrum yöntemi kullanılmıştır. Scrum ile birlikte yazılım projesinin zaman, insan kaynağı, maliyet bakımından klasik yöntemlere göre daha fazla fayda sağladığı ve daha esnek olduğu tespit edilmiştir. Nihayetinde bir B4B karma sistemi uygulamasının prototipi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, B2B and B4B structures have been analyzed, and their intended use and differences have been presented. The structures of B2B types used in Turkey have been examined, and the reasons of switching from B2B to B4B have been studied in details. In addition to this, the Cloud Computing and SAAS service structure, a cloud computing structure, have been analyzed, and ascertaining that these are better than conventional structure in terms of cost, accessibility, stabilization and security, a B4B hybrid system, which is the subject of this thesis, has been constructed. Prior to developing the software, firstly the agile software methodology has been examined and, while developing the software, the SCRUM method, a lower step to agile software methodology, has been used. Together with SCRUM, it has been ascertained that, compared to conventional method, this software project is more flexible and useful in terms of time consumed, workforce and cost. Eventually a prototype for B4B hybrid system application has been introduced.