A comparative analysis of drivers of secondary market liquidity in bond and stock markets after global financial crisis in Turkey
Türkiye'de küresel finans kriz sonrası dönemde devlet iç borçlanma senetleri ile hisse senedi piyasalarında ikincil likiditeyi inceleyen faktörlerin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 509925
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Finansal piyasaların likit olması finansal gelişmişliğin göstergelerinden en önemlilerinden biridir. Ancak likidite, çok farklı özelliklere sahip olması bakımından çok karmaşık bir kavramdır. Farklı paydaşların likidite üzerinde farklı perspektifleri bulunması da kavramı politika anlamında daha da karmaşıklaştırmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de küresel kriz sonrası dönemde devlet iç borçlanma senetleri piyasası ile hisse senedi piyasasında ikincil piyasa likiditesini belirleyen etkenler incelenmiştir. Türkiye'deki konuyla ilgili literature bakıldığında her iki piyasa için de sadece getirilerdeki oynaklığın likiditeyi etkilediği görülmektedir. Ancak bize göre, getiri oynaklığı dışında kalan yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan kaynaklanan oynaklıklar da ikincil piyasa likiditesini olumsuz etkilemektedir. Bu çerçevede, son on yılda FED ve ECB politikalarından kaynaklanan oynaklık ve belirsizliklerin ikincil piyasa likiditesine olumsuz etkisi olup olmadığı test edilmiştir. Sonuçlar, getiri oynaklığına ilave olarak uluslararası piyasalarda gözlemlenen ve bono piyasası için MOVE ve hisse senedi piyasası için de VIX endeksleriyle ölçümlenebilen oynaklıkların da ikincil piyasa likiditesini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Aynı şekilde yurtiçi finansal piyasalardaki oynaklığı gösterdiği düşünülen kur oynaklıklarının da hem bono piyasasında hem de hisse senedi piyasasında ikincil piyasa likitesine olumsuz etkisi olduğu görülmektedir. Çalışmada ayrıca, yabancı yatırımcıların devlet iç borçlanma senetleri ve hisse senetleri piyasalarındaki payının da piyasa likiditesine etkisi analiz edilmiş olup, her iki piyasa için de yabancı payının arttığında piyasa likiditesinin de iyileştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We argue that the liquidity of financial markets is one of the best indicators of financial development. Yet, the concept of liquidity is a complex one with different features. Moreover, different stakeholders have different perspectives on liquidity which makes the concept much more complex from a policy perspective. In this thesis, we investigated the drivers of secondary bond market and stock market liquidity after global financial crisis in Turkey. The literature in Turkey focused only on return volatility for driving liquidity in both bond and stock markets. However, we argued that other type of volatilities including domestic and international volatilities have also a deteriorating impact on secondary market liquidity in Turkey. In this context, we empirically tested whether the volatility and/or uncertainty that stem from the FED and ECB policies within the last 10 years had a negative impact on liquidity both in government bond and stock markets. Our results reveal that international volatilities measured by MOVE index for bond market and measured by VIX index for stock market had negative impacts on secondary market liquidity in addition to return volatilities in these markets. Similarly, FX risk which is an indicator of domestic volatilities had a negative impact on secondary market liquidity in bond and stock markets. We further analyzed the impact of non-residents in bond and stock markets on secondary market liquidity by including their holdings in stock and bond market. The results showed that as the share of non-residents increase in bond or stock markets the liquidity in these markets improves.