Değerler ile etik tüketim davranışları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Analysing of relationship between values and ethical consumption behaviors
- Tez No: 509933
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, İşletme, Economics, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, değerler ile üniversite öğrencilerinin etik tüketim davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle üniversite öğrencilerinin sosyo demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, okudukları sınıf, annelerinin eğitim durumu, babalarının eğitim durumu, algılanan aile gelir düzeyi) ile etik tüketim davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı saptanmıştır. Daha sonra ise, üniversite öğrencilerinin değer yönelimleri ile etik tüketim davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 211 kadın ve 189 erkek olmak üzere 400 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Tüketici Etik Ölçeği, Portre Değerler Anketi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Korelasyon, Bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Çok Boyutlu Ölçekleme Analizi (MDS), Levene Testi, Bonferroni Testi, Tamhane's T2 Testi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin cinsiyet, yaş, annelerinin eğitim durumu, algılanan aile gelir düzeyine göre etik tüketim davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>.05). Üniversite öğrencilerinin yaşadıkları yere göre“yasal olmayan bir durumdan aktif bir şekilde yararlanma”alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p.05). Saygınlık, güç-kaynaklar, güç-baskınlık, hazcılık, evrenselcilik-doğa değerleri ile yasal olmayan bir durumdan aktif bir şekilde yararlanma alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>.05). Saygınlık, güç-kaynaklar, başarı, özyönelim-davranış, evrenselcilik-doğa, iyilikseverlik-güvenilirlik, iyilikseverlik-sevgi, güvenlik-kişisel değerleri ile zararsız olarak algılanan bir durumdan aktif bir şekilde yararlanma alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır(p>.05). Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda birey, aile, çeşitli kurum ve kuruluşlar hakkında ve araştırmada kullanılan ölçekler hakkında öneriler verilmiştir. Anahtar Sözcükler Etik tüketim, değer, etik tüketim davranışı, üniversite öğrencileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between values and ethical behavior of university students. In line with this aim, it was determined whether there was a statistically significant difference between the socio demographic variables of the university students (sex, age, education class, education level of their parents, perceived family income level) and ethical consumption behaviors. Then, the relationship between the value orientations of university students and ethical consumption behaviors was examined. The sample of the research consisted of 400 university students, 211 female and 189 male. The Consumer Ethics Scale, the Portrait Values Questionnaire and the Personal Information Form were used as data collection tools in the study. The data obtained were analyzed using Correlation, Independent Sampling Test, One-way ANOVA, Multidimensional Scale Analysis (MDS), Levene Test, Bonferroni Test, Tamhane's T2 Test. As a result of the statistical analysis, there was no statistically significant difference between ethic consumption behaviors according to gender, age, education level of mother, perceived family income level of university students participating in the study (p> .05). There was a statistically significant difference (p.05).