Ankara ilinde yaşayan kişilerin genel sağlık sigortası ve özel sağlık sigortalarına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of viewpoint of people living in Ankara about general health insurance and private health insurance
  1. Tez No: 509947
  2. Yazar: NAZMİYE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, Hospitals, Health Care Management, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma Ankara'da yaşayan 18 yaş ve üzerindeki bireylerin Genel Sağlık Sigortasına ve özel sağlık sigortasına karşı bakış açılarının ortaya konulması amacıyla Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için katılımcıların genel ve özel sağlık sigortasına yönelik görüşlerini içeren anket formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da yaşayan 18 yaş ve üzerinde olan kişiler, örneklemini ise Ankara'da yaşayan 18 yaş ve üzerinde olan 400 kişi oluşturmaktadır. Bu 400 kişiye anket uygulanmış ancak anketin tamamını doldurulan 394 kişinin anketi istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Dolayısıyla bu araştırma Ankara'da yaşayan 18 yaş ve üzeri 394 kişiden alınan cevaplarla sınırlıdır. Anket formunda iki bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde ankete katılanların demografik özellikleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. İkinci bölümde genel ve özel sağlık sigortasına yönelik görüşler boyutlarıyla birlikte incelenmiştir. Söz konusu boyutların yapı geçerliliği, temel eksenler yöntemi faktör analizi ile Kaiser-Meyer-Olkin ve Barlett küresellik testiyle incelenmiştir. Araştırmada yer alan formun güvenilirliğini belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer 0.83 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların Genel Sağlık Sigortası kapsamında bazı koşulların yerine getirilmesiyle finansmanı sağlanan yurt dışı tedavi hizmetlerinden (%83,2), tüp bebek hizmetlerinden (%68), organ, doku ve kök hücre naklinden (%50,3), obezite tedavisinden (%67,3) ve benzerinden habersiz oldukları belirlenmiştir. Ayrıca katılımcılar,“özel sağlık sigortasıyla ilgili sorunların bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaktan kaynaklanır”ifadesine %38,6 oranında katılım göstermiştir. Özel sağlık sigortasının çeşitlerinden olan tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili sorulara katılımcıların yarısından fazlasının“kararsızım”şeklinde yanıt verdikleri görülmüştür. Bu nedenlerle katılımcıların Genel Sağlık Sigortası ve özel sağlık sigortası hakkında yeterli düzeyde bilgili olmadıkları belirtilebilir. Çalışmada konuyla ilgili önceden yapılmış çalışmalarla bazı yönlerden aynı (tamamlayıcı sağlık sigortasını duymama oranının yüksekliği, özel sağlık sigortası temsilcisiyle daha önceden bir görüşmede bulunmama vb.) bazı yönlerden farklı sonuçlar (en son gidişte sağlık kurumuna ödenen ücret, sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi hakkında katılımcıların görüşleri vb.) elde edilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde regresyon analizi kullanılmıştır. Buna göre, özel sağlık sigortası ile ilgili düşüncelerin bağımlı değişken, eğitim durumunun ya da sağlık güvencesinin bağımsız değişken olduğu basit regresyon modelinde bu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Yine, özel sağlık sigortası ile ilgili düşüncelerin bağımlı değişken sağlık sorununda gidilen sağlık kuruluşunun veya tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında bilgi sahibi olma durumlarının bağımsız değişken olduğu regresyon modelinde söz konusu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal viewpoints of people living in Ankara adults aged 18 and older about General Health Insurance and Private Health Insurance in Ankara. To attain this purpose, a questionnaire that includes viewpoints about general and private health insurance was utilized. Target population of the study is constitued of living in Ankara adults aged 18 and older and research sample of the study is constitued of 400 people living in Ankara adults aged 18 and older. A questionnaire implemented 400 people but totally answering this questionnaire 394 poeople's questionnaire is subject to analysis. So, this study restricted 394 people living in Ankara adults aged 18 and older. The questionnaire comprise of two sections. Section one includes information apropos the demographic attributes of the respondents. In the second section, viewpoints about General Health Insurance and Private Health Insurance were examined with the dimensions. Construct validity of the respective dimensions was assessed by principal axis factoring, Kaiser-Meyer-Olkin and Bartlett's Test. In order to assess the trustworthiness of the questionnaire that used in the study, the Cronbach's Alpha internal consistency coefficient value was examined and was found as 0.83. It was defined that participants were unaware of within the General Health Insurance which provided within certain conditions foreign healthcare services (%83,2), test tube baby (%68), organ, tissue and stem cell transplantation (%50,3), obesity treatment (%67,3) etc. Moreover, participants participated in proportion to %38,6 in this statement:“it is welded that problems with private health insurance don't have enough knowledge in this topic. It is seen that more than half of participants answered ”undecided" about being a sort of private helth insurance, complemantary health insurance. For these reasons it can be stated that the participants are not sufficiently knowledgeable about the General Health Insurance and private health insurance. In this survey it is found that same results in some aspects and it is found that different results in some aspects as far as premade survey. Regression analysis were used in the analysis of the collected data. It is found that there is a significant relationship between variables in the simple regression model in which the dependent variable is the viewpoint of respondents about Private Health Insurance and the independent variables are the education level, health insurance. Again, it is found that there is a significant relationship between variables in the simple regression model in which the dependent variable is the viewpoint of respondents about Private Health Insurance and healthcare institution visited in case of health problem and knowledge of complementary health insurance.