Kronik otitis media nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda kullanılan tamponların dış kulak yolu florası üzerine etkileri
The interaction between external ear flora and external ear packing materials after chronic otitis media surgery
- Tez No: 510023
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KRONİK OTİTİS MEDİA NEDENİYLE CERRAHİ UYGULANAN HASTALARDA KULLANILAN TAMPONLARIN DIŞ KULAK YOLU FLORASI ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET AMAÇ Bu çalışmada kronik otitis media (KOM) cerrahisi öncesi ve sonrasında serumda soluble intraselüler adezyon molekülü -1 (s-ICAM-1), soluble vasküler hücre adezyon molekülü-1 (s-VCAM-1) ölçülerek iyileşme ile bu moleküllerin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu moleküllerin indüklenmesine neden olabilecek patojenlerin kültür yardımı ile araştırılması, patojenlerin varlığında bunların klinik tanı ile uyumunun incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca kullanılan dış kulak yolu tampon materyallerinin bu proinflamatuar moleküllerin serum düzeyine ve dış kulak yolu iyileşmesine olası etkilerinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır. YÖNTEM Çalışmaya 1 Eylül 2016 – 1 Eylül 2017 tarihleri arasında KOM nedeni ile cerrahi uygulanan hastalar dâhil edildi. Kullanılan tampon materyaline göre spongostan (n=24), merosel (n=24) ve gaz şerit (n=23) üç adet çalışma grubu oluşturuldu. Hastaların demografik özellikleri, ameliyat endikasyonu, ameliyatın tipi not edildi. Yalnızca tip 1 timpanoplasti yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalardan operasyondan bir gün önce ve operasyondan üç hafta sonra periferik venöz kandan s-ICAM-1, s-VCAM-1 antijen mevcudiyeti çalışıldı, saf ses ortalaması ölçülerek işitme düzeyleri belirlendi. Tüm hastalardan operasyondan bir gün önce ve operasyondan yedi gün sonra DKY tamponu boşaltıldıktan sonra oto mikroskop altında steril sürüntü örneği alındı. BULGULAR Tamponlar boşaltıldıktan sonra yapılan DKY muaynesinde flep iyileşmesinin 17 hastada (%23,9) tam olarak gerçekleşmediği görüldü. Flep iyileşmesi spongostan grubunda anlamlı olarak daha iyi (p=0.022) iken, gaz şerit grubunda anlamlı olarak daha kötüdür (p=0.002). Merosel kullanımı DKY' da yara iyileşmesini etkilememektedir (p=0,300). Preoperatif DKY kültüründe patojen üreme olan 10 hastada s-ICAM-1 ve s-VCAM-1 değerleri açısından, üreme olmayan 51 hasta ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p=0,603 ve p=0,395).
Özet (Çeviri)
THE INTERACTION BETWEEN EXTERNAL EAR FLORA AND EXTERNAL EAR PACKİNG MATERİALS AFTER CHRONIC OTITIS MEDIA SURGERY ABSTRACT OBJECTIVE In this study serum levels of soluble intracellular adhesion molecule-1 (s-ICAM-1), and soluble vascular cell adhesion molecule-1 (s-VCAM-1) were measured before, and after surgery performed for chronic otitis media (COM), and the correlation between wound healing, and these molecules was investigated. Besides, investigation of the pathogens that might induce these molecules using antibiograms, and examination of compliance with clinical diagnosis by measuring these molecules in serum in the presence of pathogens were performed. In addition, we aimed to reveal the potential effects of external auditory canal (EAC) tampon materials used on serum levels of these proinflammatory molecules, and healing of external auditory canal METHODS The patients who underwent surgery with the indication of COM between September1, 2016 and September 1, 2017 were included in the study. Three study groups were constituted based on the tampon material used as spongostan (n=24), merocel (n=24), and gauze strip (n=23). Demographic characteristics, surgical indications, and type of surgery were recorded. Only patients that type 1 tympanoplasty performed were included in the study. Serum levels of s-ICAM-1, s-VCAM-1 were measured from peripheral venous blood samples and mean pure-tone hearing levels were analyzed one day before, and 3 weeks after surgery. Under otomicroscope sterile swabs were obtained from all patients one day before surgery, and postoperative seventh day when external auditory canal tampons were removed. RESULTS After removal of the tampons, EAC was examined, and incomplete healing of the flaps were observed in 17 (23.9%) patients. Healing of the flap was significantly better (p=0.022) in the spongostan group, while it was significantly worse in the gauze strip group (p=0.002). Use of merocel did not affect wound healing in EAC (p=0.300). A statistically significant difference was not found as for s-ICAM-1 and s-VCAM-1 values in 10 patients whose preoperative EAC cultures demonstrated growth of pathogenic microorganisms, and 61 patients whose EAC cultures were normal canal flora. (p=0,603 ve p=0,395, respectively). A statistically significant difference was not found between patients whose postoperative EAC cultures had (n=17) or had not (n=54) demonstrated growth of pathogenic microorganism as for s-ICAM -1 and s-VCAM-1 values (p=0,514 and p=0,283, respectively). Mean postoperative s-ICAM-1 values decreased significantly in all patients nevertheless in patients with merocel pack as EAC tampons s-ICAM-1 values were similar to preoperative periods.