Adölesan serebral palsili bireylerde yaşam kalitesi ile aktivite-katılım ve çevresel etmenler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between quality of life, activity-participation and environmental factors in adolescents with cerebral palsyinvestigation of the relationship between quality of life, activity-participation and environmental factors in adolescents with cerebral palsy
  1. Tez No: 510034
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral palsili adölesan bireylerde yaşam kalitesi ile aktivite-katılım ve çevresel etmenler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 14-18 arasında, yaş ortalaması 15,52±1,60 olan 75 adölesan (45 Erkek, 30 Kız) birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireyler Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi'ne göre Seviye I, Seviye II ve Seviye III olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Değerlendirme ölçekleri olarak; Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi, Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü, Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, El Becerileri Sınıflama Sistemi, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması Çocuk-Genç Kısa Form (ICF-CY) (14-18 yaş) kullanıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda elde ettiğimiz veriler ışığında yaşam kalitesi ile aktivite katılım ve vücut işlevleri arasında orta ve yüksek düzeyde ilişki olduğu, yaşam kalitesi iyi olan bireylerde aktivite katılım düzeylerinin de iyi olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between quality of life, activity-participation and environmental factors in adolescents with cerebral palsy. 75 adolescents (45 males, 30 females) ages between 14-18 (mean age: 15.52±1.60) were included in the study. Participants were divided into three groups: Level I, Level II and Level III according to the Gross Motor Function Classification System. Gross Motor Function Classification System, Gross Motor Function Measure, Functional Independence Scale, Manuel Ability Classification System, Pediatric Quality of Life Inventory and International Classification of Functioning, Disability and Health Child-Youth version Short Form (ICF-CY) (14-18 years) were used for assessment. As a result of the assessments, we found that there is a moderate and high level of association between quality of life and activity participation and body functions.