Adölesan serebral palsili hastalarda piyano eğitiminin üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi
The effect of piano education on upper extremity functions in adolescent cerebral palsy patients
  1. Tez No: 629941
  2. Yazar: BİLİNÇ DOĞRUÖZ KARATEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİTAP İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Serebral palsi; fetal veya infant beyninde ilerleyici olmayan bozukluklar nedeniyle oluştuğu düşünülen aktivite limitasyonuna sebep olan gelişim, hareket ve postür bozukluğudur. Etkilenmiş üst ekstremite fonksiyonları, SP'li hastalarda günlük yaşam aktivitelerini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Çalışmanın amacı adölesan serebral palsili hastalarının piyano eğitimi ile üst ekstremite motor fonksiyonlarında gelişmeyi araştırmak, müziği rehabilitasyon sürecine katarak yaş ilerledikçe tedavi kesintilerinin önüne geçmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 2018-2020 yılları arasında Pediyatrik Engelli Polikliniğine ayaktan başvuran 9 adölesan serebral palsi hastası ve kontrol grubu olarak 9 sağlıklı adölesan gönüllü dahil edildi. Hastalar haftada 2 gün, 40 dakikalık seanslar halinde 3 ay piyano eğitimine alındı. Piyano eğitimi öncesi ve sonrası MACS, Kutu Blok Testi, Dokuz Delikli Peg Testi, Jamar el dinamometresi ve 5 parmağın tuşa basma güçleri Cubase MIDI programı ile değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastalarımızın 5'i spastik hemiplejik, 4'ü spastik diplejik serebral palsi idi.
Özet (Çeviri)
AIM: Cerebral palsy is a development, movement and posture disorder that causes the limitation of activity thought to be caused by non-progressive disorders in the fetal or infant brain. Affected upper limb functions are one of the most important factors affecting daily life activities in patients with CP. The aim of the study is to investigate the improvement of upper extremity motor functions with piano training of adolescent cerebral palsy patients, to prevent the treatment interruptions as the age gets older by adding the music to the rehabilitation process. MATERIAL AND METHOD: Nine adolescent cerebral palsy patients admitted to the Pediatric Disability Outpatient Clinic between 2018-2020 and 9 healthy adolescent volunteers as control group were included in the study. Patients received piano training 2 days a week, 3 months in 40-minute sessions. Before and after piano training, MACS, Box Block Test, Nine-Hole Peg Test, Jamar hand dynamometer and key pressing force of 5 fingers were evaluated with Cubase MIDI program. RESULTS: Five of our patients included in the study were spastic hemiplegic and 4 were spastic diplegic cerebral palsy.