Kronik obstrüktif akciğer hastalığında nötrofil/lenfosit oranının hastalığın ağırlığı ile ilişkisi
Relationship between neutrophil to lymphocyte ratio and the severity of chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 510055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA LEVENT ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
“KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞINDA NÖTROFİL/LENFOSİT ORANININ HASTALIĞIN AĞIRLIĞI İLE İLİŞKİSİ”Can ÇOLAKOĞLU. Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı. Sayfa 64, Sivas. 2018 Amaç: Dünya çapında önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olan KOAH, zararlı gaz ve partiküllere kronik maruziyet sonucu gelişen bir hastalıktır. Hastalığın temelinde kronik bir inflamatuar sürecin olduğu kabul edilmektedir. Ancak bu inflamatuar süreçle ilgili bilgilerimiz sınırlıdır. Nötrofil/Lenfosit oranı (NLR)'nın inflamatuar bir belirteç olarak değeri yapılan birçok çalışma ile gösterilmiştir. Ancak hastalığın ağırlığını değerlendirmede ve prognozunu öngörmede kullanımı için daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmamızda GOLD 2017 ve 2018 önerileri temel alınarak KOAH'ın ağırlığını değerlendirdiğimiz yöntemlerle NLR'nin ilişkisi araştırıldı. Materyal ve Metod: Spirometri ile kalıcı hava akımı kısıtlanması gösterilen 127 hastada tam kan sayımı ile hesaplanan NLR değerleri FEV1, mMRC, ağır alevlenme sıklığı ve GOLD evresi ile karşılaştırıldı. Alevlenme dönemindeki hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: NLR ile mMRC, ağır alevlenme sayısı, uzun süreli oksijen ihtiyacı, GOLD grup C ve D arasında pozitif bir ilişki görüldü. FEV1 ve eozinofil sayısı ise NLR ile negatif ilişkili bulundu. Ayrıca yaş, cinsiyet, BMI ve sigara içiciliği ile NLR arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Sonuç: NLR değerlerinin mMRC skoru, ağır alevlenme sıklığı, GOLD evresi, kronik solunum yetmezliği ile pozitif ve FEV1 değerleri ile negatif ilişkili olduğu görülmüştür. NLR değerleri KOAH'ın ağırlığının değerlendirilmesinde hekime hasta hikayesi, fizik muayene ve spirometri ile birlikte tamamlayıcı bilgi verebilir.
Özet (Çeviri)
“RELATIONSHIP BETWEEN NEUTROPHIL TO LYMPHOCYTE RATIO AND THE SEVERITY OF CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE”Can ÇOLAKOĞLU. Department of Pulmonology and Tuberculosis Page 64, Sivas. 2018 Objectives: COPD, which has a significant morbidity and mortality worldwide, is a disease that caused by chronic exposure to noxious gases and particulates. It is accepted that a chronic inflammatory process is the basis of the disease. However, our knowledge of this inflammatory process is limited. The Neutrophil/Lymphocyte ratio (NLR) has been shown in many studies as an indicator of inflammation. However, further clinical trials are needed to assess the severity of the disease and to predict its prognosis. In this study we aimed to investigate the association of NLR with the severity of COPD, based on the GOLD 2017 and 2018 reports recommendations. Material and Methods: NLR values calculated by complete blood count were compared with FEV1, mMRC, severe exacerbation frequency and GOLD stage in 127 patients with persistant airflow limitation with spirometry. Patients at exacerbation time were not included in the study. Results: There was a positive correlation between mMRC, severe exacerbations, long-term oxygen therapy, GOLD group C and D and NLR values. FEV1 and eosinophil count were negatively associated with NLR. Also there is no significant relationship was found between NLR values and age, gender, BMI and smoking status. Conclusion: NLR values were positively correlated with MMRC score, severe exacerbation frequency, GOLD stage, chronic respiratory failure, and negatively correlated with FEV1 values. NLR values can be complementary to the patient's history, physical examination, and spirometry when assessing the severity of COPD.