Dokuz Eylül Üniversitsi Hastanesi hemşirelik departmanında kalite geliştirme çalışması: Primer hemşirelik
  1. Tez No: 51010
  2. Yazar: DİLEK ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
, ÖZET DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ HEMŞİRELİK DEPARTMANINDA KALİTE GELİŞTİRME ÇALIŞMASI: PRİMER HEMŞİRELİK Bu araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde primer hemşirelik modelinin etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Hasta bakım kalitesi“Hasla Bakım Kalitesi ölçeği”, hasta doyumu“ Hemşire Destek ölçeği”, I.V. komplikasyon oranlan“ l.V. Komplikasyonları Saptama Formu”ve hemşire iş doyumu“ Hemşire İş Doyumu Formu”ile saptanmıştır. Bakım kalitesi ve hasta doyumu primer hemşirelik modelinde birer ay ara ile iki kez değerlendirilmiştir. Geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış olan“ Hasta Bakım Kalite ölçeği”ile fonksiyonel hemşirelik modelinde bakım alan 35 hasta ile primer hemşirelik modeli birinci grubunda 35, ikinci grubunda 35 kişilik hasta grubunun bakım kalitesi değerlendirilmiştir. Hasta bakım kalitesi puanlan fonksiyonel hemşirelik de 3.11, primer hemşirelik-I grubunda 3.95, primer hemşirelik-II grubunda 4.05 olup, bu artış istatistiksel olarak da anlamlıdır. Hasla doyumunu ölçmek üzere, bu araştırma için geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılan "Hemşire Destek Ölçcğ'fnin Cronbach's alpha katsayısı 0.78 bulunmuştur. Hasla doyumunu belirlemede fonksiyonel hemşirelik modelinde bakım alan 50 hasta ile primer hemşirelik modeli birinci grubunda 35, ikinci grubunda 35 olmak üzere iki kez değerlendirme yapılmıştır. Hasta doyumu puanları fonksiyonel hemşirelik uygulamasında 86.68, primer hemşirelik uygulamasında ise sırasıyla 90.81 ve 93.28 olarak saptanmıştır. Fonksiyonel hemşirelik ve primer hemşirelik-II hasta doyum puanlarındaki artış istatistiksel olarak da anlamlıdır. İ.V. komplikasyonları saptamada fonksiyonel hemşirelik modelinde bakım alan 106 hasta ile primer hemşirelik modelinde bakım alan 106 hasta örnekleme alınmıştır. Primer hemşirelik modelinde bakım alan hastalarda I.V. komplikasyon oranı % 28.3'den, %16.9'a düşmüştür. Komplikasyon oranı için elde edilen bu azalma istatistiksel olarak da anlamlıdır. Genel Cerrahi Kliniği'nde çalışan 12 hemşirenin iş doyumu her iki modelle bakım verilirken 13 boyutta değerlendirilmiştir. Primer hemşirelik modelinde hemşirelerin daha doyumlu oldukları saptanmasına rağmen aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, primer hemşirelik modelinin hasta bakım kalitesini arttırdığını ve ülkemizde başarı ile uygulanabilecek bir model olduğunu göstermektedir. \
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUALITY IMPROVEMENT STUDY AT DOKUZ EYLÜL UNIVERSITY HOSPITAL : PRIMARY NURSING This study was done in Dokuz Eylül University Hospital on a genercl surgery floor to study the effects of primary nursing on general surgery patients and their nurses. The study was quasi experimental. The tools employed in the study were Quality Patient Care Scale to assess quality of patient care, Nursing Support Scale to assess patient satisfaction, Intravenous Complication Assessment Guide to assess intravenous complication ratios and Job Satisfaction Questionnaire to assess nurse satisfaction with the primary nursing model. The tools were employed during the functional nursing period and the tools were applied two times in a two months period for primary nursing method. All of the data were collected for 35 patients in each group. Data analysis of findings on the Quality Patient Care Scale resulted in scores of 3.1 1 on functional nursing group, 3.95 on primary nursing first group and 4.05 on primary nursing second group. The scores for primary nursing were significantly increased compared to functional nursing. The Nursing Support Scale was administered to 50 patients receiving functioanl nursing while the patients receiving primary nursing remained 35 in each group. Patient Satisfaction scores were 90.81 for Group I and 93.28 for Group II primary nursing and 86.68 for functioanl nursing. The patient satisfaction scores for primary nursing were significantly greater compared to functional nursing. The Intravenous Complication Assessment Guide was administered to nurses caring for 106 patients receiving primary nursing and to nurses caring for 106 patients receiving functional nursing. The percentage of complications for patients receiving primary nursing was 16.9 while that for patients receiving functional nursing was 28.3. The complication rate was significantly decreased in primary nursing group compared to that for functional nursing. The job satisfaction tool was administered to 12 nurses who had practiced functional nursing and then were educated to and practiced primary nursing. A tendency to increased satisfaction was observed with primary nursing but the data did not reach statistical significance. The data from this study revealed increased quality of patient care with primary nursing and indicates the model can be employed in Turkey.