Kripto para olgusu ve Blockchain teknolojisi: Ekonomik aktörlerin tepkisi, maliyet analizi, Var modeli ve Granger nedensellik testi
Crypto currency phenomenon and blockchain technology: The reaction of economic actors, cost analysis, Var model and Granger causality test
  1. Tez No: 510121
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yerine getirdiği işlevler bakımından benzersiz bir araç olan para hiç şüphesiz insanlık açısından büyük öneme sahiptir. Yeri doldurulamayacak olan bu icat, günlük hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra şirketler ve ülkelerin ekonomik dönüşümünde de büyük rol oynamaktadır. Bu doğrultuda, değişen dünyaya paralel olarak para da yüzyıllar içerisinde kritik bir dönüşüm yaşamıştır. Bununla birlikte, para her zaman merkezi bir otoritenin kontrolünde olmuştur. Ancak 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin ve arkasındaki Blockchain teknolojisi para kavramına eşi benzeri görülmemiş bir yenilik getirmiştir. Bu çalışma, Bitcoin ile başlayan ve finansal sisteme yönelik ciddi değişimleri beraberinde getirmesi beklenen Kripto Para ve Blockchain teknolojisini ele almaktadır. Buna paralel olarak bu meseleye karşı ekonomik aktörlerin görüşleri aktarılmakta, uygulanan politikalar anlatılmakta, Blockchain teknolojisinin maliyetlere etkisi analiz edilmekte ve kripto paraların birbiri ile olan ilişkisi irdelenmektedir. Araştırmalar, bu yeni teknolojinin kullanımı ile birlikte işlem maliyetlerinde önemli miktarlarda düşüş olacağını ve etkinliğin artacağını ortaya koymaktadır. VAR Analizleri ve Granger Nedensellik Testleri ise kripto paraların fiyat oluşumunda Bitcoin ve Altcoin'lerin ilişkisinin rolüne bir açıklama getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Money, a unique instrument in terms of functions it fulfills, undoubtedly has a big importance for mankind. Besides facilitating the daily life, this irreplaceable invention plays a great role in the economic transformation of enterprises and countries. In this direction, money also has undergone a critical transformation within centuries in parallel with the changing world. Nevertheless, money has always been under a central authority's control. But, coming forth in 2009, Bitcoin and Blockchain technology behind it have brought an unprecedented innovation to money concept. This study examines Crypto Currency and Blockchain technology, starting with Bitcoin and expected to bring about significant changes towards financial system. In parallel with that, economic actors' views for this issue are cited; policies being implemented are expressed, the impact of Blockchain technology to the costs is analyzed and the relationship of crypto currencies with each other is examined. Studies reveal that with the use of that new technology there will be a substantial reduction in transaction costs and efficiency will increase. And the VAR Analyses and Granger Causality Tests bring an explanation to the role of Bitcoin and Altcoins' relationship in price formation of crypto currencies.