Uluslararası Hukuk ile Ulusal Hukuk arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 51014
  2. Yazar: MÜNEVVER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELDA SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Uluslararası hukuk ile ulusal hukuk ilişkisi, uluslararası hukukun temel konularından biridir. Bu konuda verilecek karar, uluslararası hukukun tanımı, süjeleri, dayanağı konularında kabul edilen görüşle yakından ilgilidir. Uluslararası hukuk, uluslararası hukukun sûjelerinin hak ve yükümlülüklerini düzenleyen kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. Uluslararası hukukun süjeleri; devletler, uluslararası örgütler ve“sınırlı”olarak bireylerdir. Uluslararası hukukun dayanağı;“hukuk”un dayanağıdır. Hukuk, bir arada yaşamak zorunluluğu nedeniyle, ilişkilerin düzenlenmesi amacryla ortaya çıkmıştır. Uluslararası hukuk da, toplumların birarada yaşamak zorunluluğundan doğmuştur. Uluslararası hukuk-uhısal hukuk ilişkisinde ileri sürülen görüşler;“Bircilik”(Monizm) ve“İkicilik”(Dualizm) başlıkları altında toplanmaktadır. Birincisine göre; iki hukuk düzeni birbirinden ayrıdır; farklı kişiler arasındaki ilişkileri düzenler, aralarında bir ilişki yoktur. Bircilik ise; hukukun bir bütün olduğundan hareketle, bu iki hukuk düzeninin ayrı ve bağımsız olduğu yolundaki görüşü reddeder. Bircilerin hukukun“bir”olduğu görüşüne katılıyoruz. Ancak, uluslararası hukuk-uhısal hukuk ilişkisini her yönüyle bu iki görüşten mutlaka biriyle açıklama zorunluluğu yoktur. Sorunun çözümünde, her devletin ulusal hukuku da dikkate alınmalıdır. Sorun, uluslararası hukukun uygulanması ile ilgilidir. Devlet, hem ulusal hukuk kuralını hem de kendisi için bağlayıcı olan uluslararası hukuk kuralmı uygulamak zorundadır. Devletin kendisi için bağlayıcı olan kuralları uygulamaması, şartlan gerçekleşmişse devletin uluslararası sorumluluğunun doğmasına neden olur. Türk hukukunda, Anayasanın çeşitli hükümlerinde, uluslararası andlaşmalara, bazı maddelerinde uluslararası hukuka ilişkin düzenlemelergetirilmiştir. Anayasanın 90 mcı maddesine göre, usulüne göre yürürlüğe girmiş uluslararası andlaşmalar kanun hükmündedir. Kanımızca bu hükümle, uluslararası andlaşmalar, ulusal hukuk düzeninde doğrudan uygulanabilir. Andlaşmaya aykırı sonraki tarihli bir kanun andlaşmamn uygulanmasını durdurabilir. Ama bir kanunla, andlaşma değiştirilemez. Ancak anayasada, uluslararası hukuka veya andlaşmalara atıf yapılan durumlarda, andlaşmamn uygulanması bir kanunla dahi engellenemez. Uluslararası örf ve adetler, hukukun genel ilkeleri ancak, bunların uygulanmalarını öngören ulusal hukuk hükümleri sayesinde uygulama alam bulurlar. Bunlar, hiyerarşik bakımdan kendilerine atıf yapan ulusal hüküm değerindedirler. Mahkemeler ve diğer ulusal makamlar, ülkemiz açısından bağlayıcı olan, doğrudan uygulanabilir hükümler içeren uluslararası hukuk kurallarını uygulamak zorundadırlar. Yasama ve yürütme organları, doğrudan uygulanır nitelikte hükümler içermeyen uluslararası hukukun uygulanması için gereken işlemleri (kanun çıkarmak, düzenleyici tasarruflar gerçekleştirmek gibi) yapmak zorundadırlar. Bu durum,“Hukuk Devleti”olmanın zorunlu sonucudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK The relation between national law and international law is one of the basic topics of international law. While deciding about this relation, we must concentrate on the consept of international law, its subjects, and its sources. International law can be described as the rules governing obligations and rights of subjects of international law. States, international organizations, and to a limited degree individuals are the subjects of international law. Law, stemming from the necessity of living together, governs the relations of individuals while international law governs the relations of subjects of international law. The theories about the relation between international law and national law are; Dualism and Monism. According to the former; these two legal order are different from each other, govern relations between different subjects of law. Two systems regulate the relations of different subject-matters. Monism, accepting the view of law as a whole, rejects the fact that these two legal orders are different and independent. As a conclusion, we think that law forms a unique entity. But it is not necessary to define the relation between international law and national law with one of these theories. We must consider the national law of all the states. The main problem arises from implications of national law. States are not only bound by their national law but also by obligations arises from international law. If the state didn't comply with these obligations, this may cause her responsibility. According to the Art. 90 of Turkish Constitution, international treaties, entering into force, after due procedure completed, have the force of the law. In our opinion, with this provision of the Constitution, international treaties may be directly applicable within the Turkish legal order. If a statüde has different provitions from those of treaty, it will restrict the implementation of this treaty. But a treaty may not be altered by a statüde.If there is a Constitutional provision refers to international law, or to a treaty, the implementation of this treaty may not be restricted by statüde. International customs, and general principles of law may apply by means of reference to them. National courts and other institutions, after this conclusion, must enforce international law. Legislative and executive powers must do everything necessary to enforce these treaties. This is because of the concept of the rule of law.