Radyo televizyon yayıncılığı ve Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun kuruluş ve işleyişi
- Tez No: 51015
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, Public Administration, Radio and Television
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu tezde Radyo Televizyon yayıncılığı ve RTÜK [Radyo ve Televizyon Üst Kurulu)'nun kuruluş ve işleyişi incelenmiştir. Çalışma üç bölümden ibaret olup, birinci bölümde; Radyo-TV yayıncılığı kavramı, Radyo-TV hürriyeti ve kamu hizmeti olarak Radyo-TV yayıncılığı konulan incelenmiştir. Birinci bölümde Radyo-TV yayıncılığının yapıldığı kaynağın sınırlılığı nedeniyle klasik ifade hürriyeti kavramının Radyo-TV yayıncılığı ile uyuşmadığı; yeterli mali imkanlar mevcut olsa dahi herkesin aynı anda Radyo-TV yayıncılığı yapamayacağı açıklandı. Bu nedenle ifade hürriyetini Radyo-TV de gerçekleştirmenin en iyi yolunun tüm sosyal gruplara Radyo-TVde eşit şans tanımak olduğu belirtildi. Ayrıca Radyo-TV nin basından daha etkili ve güçlü olduğunun genel kabul gördüğü; bu nedenlerden dolayı Radyo-TVnin basından farklı düzenlemesi gerektiği ve devlet müdahalesinin gerekliliği savunuldu. İkinci bölümde; ilk olarak çeşitli ülkelerde ki Radyo-TV yayıncılık sistemleri incelendi. Daha sonra 1970'li ve 1980'li yıllarda Avrupa Radyo-TV yayıncılık sistemlerindeki köklü dönüşüm ve sebepleri açıklanmaya çalışıldı. Bu arada bazı Avrupa ülkelerinde ki dönüşüm ve Avrupa da Radyo-TV yayıncılığında politik ve teknik düzeyde işbirliği çabaları da incelendi. Radyo-TV yayıncılığının öteden beri özel Radyo-TV istasyonları ile yapıldığı Amerika daha detaylı olarak incelendi, Ayrıca İsrail ve Japon Radyo-TV sistemleri de kısaca anlatıldı. Üçüncü bölüm tamamen Türkiye'ye hasredildi. İlk olarak özel radyo TV'ler faaliyete geçmeden önceki dönemde Radyo-TVVI yayıncılığının gelişimi ve Radyo-TV üzerine tartışmalar ve Türkiye'de hayli sıkıntılı geçen özel Radyo-TV yayıncılığına geçiş süreci çeşitli Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldı. İkinci olarak, bu alanda yeni hukuk düzeninin eksiklik ve yanlışlıklan tartışıldı. Yeni hukuk düzeni Radyo-TV yayıncılığını düzenleyecek kuruluşa (RTÜK) yeterli garantileri sağlamadığı; RTÜK üyelerinin sadece TBMM tarafından seçimi ve getirdiği düzenlemelerin belirsizliği nedeniyle RTÜK üyeleri ne derse onun kanun sayılacağı gerekçeleriyle eleştirildi.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY In this thesis, broadcasting and the structure and mechanism of RTÜK (Radio Television Supreme Board) is studied. This study is divided into main 3 parts. In the first part, contain concepts such as broadcasting; important and difference of broadcasting from other mass media, freedom of broadcasting as freedom of expression and broadcasting as a public service. In this part of the study, it is argued that the classical meaning of freedom of expression didnot conform to broadcasting for source of broadcasting is limited. It is not possible for every invidual to enjoy broadcasting even if economic faculity has got. The best way of realizing freedom of expression in Radio and TV is, equal chances of expression for all the groups in society. In additionally, general opinion accept that broadcasting is powerful and influential from press. So these reasons. Thus we must arrive at broadcasting is necessiated regulating and intervene of government is necessary as different from press. In the second part, the various systems of broadcasting in different countries are studied firstly. After, cause of during the 1970s and 1980s, European broadcasting systems had been fundamentally transforming is explained. Process of transition of some invidual European Countries and European collabrative efforts in broadcasting on the policy and technical levels studied also. The USA that system of broadcasting developed withing private enterprise is received more detailed treatment. In addition Japan and Israel broadcasting systems are described in briefly.vnı Part III of the study is devoted to Turkey. Firstly developing of broadcasting and discussions on broadcasting before private broadcasting is commenced. Bitter and highly polemical process of broadcasting transition companed with other European Countries studied. Second division argued deficiencies and errors of view legal order. New legal framework critized that didnot provide necessery guarantee for broadcasting control mechanism (RTÜK) and electing of RTÜK members are only from by parliament and The law that containing many ambiguos regulation brought to possibility of being of The law is what the members of RTÜK say it.