Performans değerlendirme memnuniyetinin örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini üzerindeki etkisine yönelik bir uygulama
Its an application for affection the satisfaction of performance evaluation on organizational commitment, organizational citizenship behavior and job satisfaction
  1. Tez No: 510167
  2. Yazar: SEVİNÇ AYTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde birçok kuruluş farklı yöntemlerle çalışanların performansını değerlendirmektedir. Performans değerlendirme sonucu elde edilen çıktılar işgücü ve eğitim planlaması, terfi ve işten çıkarma kararları gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Diğer taraftan, çalışanların performans değerlendirme sistemleri ve sonuçları hakkındaki memnuniyeti, tutum ve davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu olumlu veya olumsuz tutum ve davranışlar çalışanını gerçek performansını da önemli ölçüde etkilemektedir. Çalışmanın amacı, performans değerlendirme memnuniyetinin, örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada, anket tekniği ile toplanan verilerin değerlendirilmesinde, frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini gıda sektöründe faaliyette bulunan bir firmada çalışan 160 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen sonuçlar dikkate alındığında, performans değerlendirme memnuniyetinin, örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık ve normatif bağlılık boyutları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilirken, performans değerlendirme memnuniyeti ile devam bağlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Performans değerlendirme memnuniyeti ile örgütsel vatandaşlık davranışları boyutları arasındaki ilişkiye bakıldığında; performans değerlendirme memnuniyetinin, örgütsel vatandaşlığın vicdanlılık boyutu, centilmenlik boyutu ve sivil erdem boyutu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunurken, diğerkâmlık ve nezaket boyutu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Performans değerlendirme memnuniyeti ile iş tatmini boyutları arasındaki ilişkiye bakıldığında ise; performans değerlendirme memnuniyetinin, içsel ve dışsal iş tatmini ile genel iş tatminini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda, performans değerlendirme memnuniyetinin çalışanların tutum ve davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today many institutions are evaluating the performance of their employees in different ways. The outputs of the performance evaluation are used in different areas such as dismissal and promotion, training planning and workforce decisions. On the other and, satisfaction of employees about the performance evaluation systems and results have a significant influence on their attitude and behavior. Moreover, these positive or negative attitudes and behaviors also significantly affect the actual performance of the employees. The purpose of the study is to express ıts affection of the satisfaction of performance evaluation on organizational commitment, organizational citizenship behavior and job satisfaction. In the study, frequency distribution, reliability analysis, correlation, regression analyses were used in the evaluation of the collected data by questionnaire technique. The sample of the study consists of 160 people working in a firm operating in the food sector. Considering the result that obtained in the study, It was determined that satisfaction of performance evaluation had a positive effect on organizational commitment, emotional commitment and normative commitment dimensions, but there was no significant relationship between the satisfaction of performance evaluation and normative commitment. When looking at the relationship between the satisfaction of performance evaluation and organizational citizenship behavior's dimensions, there was a significant positive correlation between the satisfaction of performance evaluation, organizational citizenship, conscience dimension, gender dimension and civic virtue dimension, on the other hand there is no significant relationship between the degree of courtesy and altruism. When the relationship between the satisfaction of performance evaluation and job satisfaction is considered; It has been determined that satisfaction of performance evaluation effects positively both internal and external job satisfaction and general job satisfaction. In the direction of these obtained results, It is seen that satisfaction of performance evaluation has on important influence on the attitudes and behaviors of the employees.