İki farklı starter kültür kullanılarak üretilen beyaz peynirde olgunlaşma sırasında laktoz değişimi
Lactose changes in white cheese manufactured by using two different starter cultures during ripening
- Tez No: 510169
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK, DOÇ. DR. HATİCE ŞANLIDERE ALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada farklı starter kültür kullanımının Beyaz peynirde olgunlaşma süresince laktoz değişimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Öncelikle peynir üretiminde kullanılacak sütlerin fiziko-kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Mezofilik (Lactococcus lactis subsp. cremoris ve Lactococcus lactis subsp. lactis) ve termofilik (Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus dellbruecki subsp. bulgaricus) kültür kullanılarak üretilen Beyaz peynirde 90 günlük olgunlaşma süresi boyunca fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikler incelenmiştir Çalışma sonucunda Beyaz peynir örneklerinin toplam mezofilik aerobik bakteri sayısı 5.16 log kob/g ile 9.83 log kob/g arasında, MRS agar sayıları 5.85 log kob/g ile 8.78 log kob/g arasında bulunmuştur. Örneklerin kurumadde oranları % 36.52 ile % 53.75 arasında, yağ oranı % 16.00 ile % 25.67 arasında, kurumaddede yağ oranı % 43.49 ile % 47.76 arasında, titrasyon asitliği (laktik asit cinsinden) % 1.233 ile % 1.486 arasında, pH değeri 4.71 ile 5.01 arasında toplam azot değeri % 1.90 ile % 3.65 arasında, suda çözünen azot değeri % 0.16 ile % 0.34 arasında, olgunlaşma indeksi değeri % 4.95 ile % 16.36 arasında, laktoz miktarları 0.0333 mg/g ile 0.1857 mg/g arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of using different starter culture on lactose changes in white cheese was investigated during ripening. First of all, physicochemical properties of milk to be used in cheese production were determined. Physicochemical and microbiological properties of white cheese produced with mesophilic (Lactococcus lactis subsp. cremoris ve Lactococcus lactis subsp. lactis) and thermophilic (Streptococcus thermophilus and Lactobacillus dellbruecki subsp. bulgaricus) culture were examined during 90 days ripening period. As a result, the total mesophilic bacteria count of cheese samples was found between 5.16 log kob/g ile 9.83 log kob/g, MRS agar count was between 5.85 log kob/g ile 8.78 log kob/g. It was found that proportion of dry matter of white cheese samples was between 36.52 % and 53.75 %, fat ratio was between 16.00 % and 25.67 %, fat ratio in dry matter was between 43.49 % and 47.76 %, titrable acidity (lactic acid) was between 1.233 % and 1.486 %, pH value between 4.71 and 5.01, total nitrogen value was between 1.90 % and 3.65 %, water soluble nitrogen was between 0.16 % and 0.34 %, ripening index value was between 4.95 % and 16.36 %, lactose amount was between 0.0333 mg/g and 0.1857 mg/g.