Ra'ûfî Şeyh Seyyid Ahmed Divanı (inceleme-metin)
The Divan of Ra'ûfî Sheikh Sayyids Ahmed (study-text-glossary)
- Tez No: 510173
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Klasik edebiyatımız ile dinî-tasavvufi halk edebiyatımız arasındaki mesafenin giderek kısalıp birbirine en yakınlaştığı dönem olan XVIII. yüzyılda her iki geleneğin mensupları da birbirlerinden esinlenerek şiir yazmışlardır. Bu asırda yaşayan Ahmed Ra'ûfî, hem hece hem de aruz ölçüsüyle şiirler yazan mutasavvıf bir şairdir. Şiirlerinde dinî-tasavvufi konulara ağırlıklı olarak yer veren Ra'ûfî; Allah ve Peygamber sevgisini lirik bir şekilde anlatırken uyarı ve öğütlere yer vererek didaktik bir üslup da sergiler. Şairin bilinen dört eseri bulunmaktadır. Çalışmamızın konusunu, Ra'ûfî Divanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada XVIII. yüzyıl şairlerinden Ahmed Ra'ûfî'nin Divan'ı incelenip çevri yazılı metni hazırlanmıştır. Tasavvufi bir pencereden bakılarak sade bir Türkçeyle yazılmış olan eserin elimizde bugün için bilinen tek nüshası bulunmaktadır. Çalışmamız, Ankara Millî Kütüphane'de 06 Mil Yz FB 341 arşiv numarasıyla kayıtlı bu nüshadan hareketle oluşturulmuştur. Ra'ûfî Divanı üzerine yaptığımız çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında XVIII. yüzyılın siyasi, kültürel ve edebî durumu üzerine kısa bir değerlendirme yapılmıştır. İlk bölüm, Ahmed Ra'ûfî'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında verilen bilgilerden oluşur. İkinci bölümde, Divan metni şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde Ra'ûfî Divanı'nın çeviri yazılı metni verilmiştir. Çalışmanın sonuna Ra'ûfî Divanı'nın aslı eklenmiştir. Bu çalışma ile kaynaklarda daha çok tasavvufî kişiliğiyle ön plana çıkan ve şair kimliği şeyh kimliğinin gerisinde kalan Ra'ûfî'nin şair kimliği ortaya çıkarılmaya çalışılacak ve birbirinden güzel ifadelerin yer aldığı şiirlerinden oluşan eseri günümüz edebiyat dünyasına tanıtılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, when the distance between our classical literature and our religious-mystical(sufism) folk literature became shorter and closest to each other, members of both traditions inspired each other and wrote poetry. Ahmed Ra'ufi, who lived in this century, was a mystic poet who wrote poetry both in syllabic and scales. Ra'ufi, who mainly dealt with religious-mystical issues in his poetry, also exhibited a didactic style by giving warnings and advice while lyrically describing the love of Allah (God) and the Prophet. There are four known works of the poet. The Divan of Ra'ufi constitutes the subject of our work. In this study, The Divan of Ahmed Ra'ufi, one of the 18th century poets, was examined and a translated written text was prepared. There is a single copy of the work today, which is written in simple Turkish, looking from a mystical window. Our work was created at the (Ankara) National Library of Turkey, starting from this record, which was recorded at 06 Mil Yz FB 341 archive number. The work which we studied on The Divan Of Ra'ufi consists of an introduction and three chapters. In the introduction, a brief evaluation of the political, cultural and literary situation of the 18th century was made. The first chapter consists of information about Ahmed Raufi's life, literary personality and works. In the second chapter, Divan text is examined in terms of form and content. In the third chapter, the translated text of The Divan of Ra'ufi is given. At the end of the work, the original of The Divan of Ra'ufi was appended. With this work, the poet identity of Ra'ufi, who is in the foreground with the Sufi personality in the source and whose sheikh identity is behind his poet identity will be tried to be revealed and his work composed of poems in which beautiful expressions take place will be introduced to today's literature world.