İşyerinde yalnızlığın çalışan performansına etkisi
- Tez No: 510172
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yalnızlık hem özel yaşamda hem de iş yaşamında ortaya çıkabilen bir duygu durumudur ve insanların üzerinde psikolojik, fiziksel ve zihinsel etkileri bulunmaktadır. Performans da insanların iş yaşamında, işyerinde yaşadıkları yalnızlığın etkilediği unsurlardan biridir. Kişilik özellikleri, iş özellikleri, algılanan sosyal ve örgütsel desteğin azlığı gibi faktörler insanları işyerinde yalnızlaştırmakla birlikte bu yalnızlık kişilerin çalıştıkları işyerinden, yaptıkları işten uzaklaşmasına ve performanslarının düşmesine neden olabilmektedir. İşyerinde yalnızlığın çalışan performansı üzerindeki etkisinin özel sektör çalışanları örnekleminde incelendiği çalışmada veri toplama aracı olarak işyerinde yalnızlık, algılanan sosyal destek, algılanan örgütsel destek, beş faktörlü kişilik ve çalışan performansı değerlendirmesine yönelik ölçekler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda işyerinde yalnızlığın çalışan performansı ile ilişkili olmadığı ancak kişilik özellikleri, algılanan sosyal destek, algılanan örgütsel destek ve performans arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Loneliness is a emoitional situation which will be originate both special life and business life, and it effects impacts of people's socialogical, psychology, mental. Performance is one of the factor which effect that experience in workplace and business life. Personalitytraits, jobcharactaristic, perceivedlack of social and organizational support factors are people alone at work. It's lonely people their work away from their job and their performance may cause the fall. The impact of loneliness in the workplace on the employee's performance, which was tried to be explained in the universe of private sector employees in the workplace as a data collection tool in the study of loneliness, perceived social support, perceived organizational support, the five-factor scales were used for the assessment of personality and employee performance. Loneliness in the workplace is associated with employee performance as a result of research, but not in personality traits, perceived social support, it has been found that there is a relationship between perceived organizational support and performance.