Dıflubenzuron'un Periplaneta americana'nın orta bağırsağına ve kitin miktarına etkisi
The effects of diflubenzuron on midgut and chitin amount of Periplaneta americana
- Tez No: 510174
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hücrelerin ölümüne sebep olan Diflubenzuron'un Periplaneta americana 'nın orta bağırsak (mide) hücrelerindeki çekirdek yapısını etkileyip etkilemediğini gözlemek amacıyla floresan mikroskopta inceleme yapıldı. Ayrıca böceğin kütikülasındaki kitin miktarına Diflubenzuron'un en etkili dozu ve uygulama süresi tespit edildi. Deneylerde Periplaneta americana 'nın 5. evre nimfleri iki takım halinde kullanıldı. Takımlardan birisi orta bağırsağın incelenmesi için diğeri ise kütiküladaki kitin miktarının ölçümünde kullanıldı. Her takımda bir kontrol grubu ve besinlerine beş farklı konsantrasyonda (10, 30, 50, 100 ve 300 ppm) Diflubenzuron uygulanan deney grupları oluşturuldu. Her deney grubunda 6 birey kullanıldı. Diflubenzuron uygulanmasından 24 saat, 48 saat, 72 saat, 1hafta ve 1 ay sonra sağ kalan bireylerden kütiküla dokusu böceklerin abdomeninden disekte edildi. Doku örnekleri floresan mikroskobu yöntemiyle, kitin miktarı ise spektrofotometrik yöntemle tespit edildi. Elde edilen bulgulara göre 10, 30 ve 50 ppm'lik Diflubenzuron dozlarının deney sürelerinde kontrol grubuyla benzer orta bağırsak histolojisi gösterdiği ve buna bağlı olarak Diflubenzuron'un bu dozlarda etkili olmadığı anlaşıldı. Buna karşılık 100 ve 300 ppm'lik Diflubenzuron dozlarının bütün uygulama sürelerinde hamam böceklerinin orta bağırsağındaki villus yapısındaki hücrelerin düzensiz dizilmesine, anormal hücre ve nükleus şeklinin oluşmasına ve sitoplazmalarında materyal kaybına sebep olduğu gözlendi. Kitin sentezine Diflubenzuron' un etkisini tespit etmek amacıyla yapılan testlerde 24 saatlik sürede 100 ve 300 ppm'lik dozların kitin miktarını azalttığı ortaya konuldu. Ayrıca 1 aylık sürede 300 ppm'lik dozun kitin miktarını bütün deneme dozları ve sürelerinden daha çok azalttığı anlaşıldı. Yüksek Lisans Tez çalışması Diflubenzuron'un 100 ve 300 ppm'lik dozlarının orta bağırsak hücrelerinde yapısal hasara ve kitin miktarının azalmasına sebep olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Fluorescence microscopy was performed to observe whether Diflubenzuron, which caused the death of the cells, affected the core structure of Periplaneta americana in the cells of the midgut (stomach) cells. In addition, the most effective dose and duration of diflubenzuron was determined for the amount of chitin in cockroaches. In the experiments, the 5th grade of Periplaneta americana was used in two sets. One of them was used for the examination of the middle intestine and the other was used for the measurement of the amount of chitin in the cuticle. In each set, experimental groups were administered with a control group and diflubenzuron at five different concentrations (10, 30, 50, 100 and 300 ppm) in their nutrients. Six individuals were used in each experimental group. Cuticular tissue was dissected from the abdomen of the insects from the surviving individuals 24 hours, 48 hours, 72 hours, 1 week and 1 month after administration of diflubenzuron. Tissue samples were detected by fluorescence microscopy and the amount of chitin was determined by spectrophotometric method. According to the findings, it was understood that the doses of 10, 30 and 50 ppm Diflubenzuron showed similar midgut histology with the control group during the experimental period and accordingly, Diflubenzuron was not effective at these doses. On the other hand, it was observed that during the whole application period of 100 and 300 ppm doses of Diflubenzuron, irregular arrangement of cells in the villus structure of midgut of cockroaches, abnormal cell and nucleus shape formation and material loss in cytoplasm were observed. Tests to detect the effect of Diflubenzuron on the synthesis of chitin showed that the doses of 100 and 300 ppm decreased the amount of chitin in 24 hours. It was also found that during the 1-month period, 300 ppm doses reduced the amount of chitin more than all test doses and times. Master thesis study showed that doses of 100 and 300 ppm of Diflubenzuron caused structural damage in the midgut cells and decreased chitin content.