II. Meşrutiyet döneminde Ermenilerde devlet toplum ve kimlik tartışmaları (1908-1914)
Armenian debates on state, society and identity during the II. Constitution Period (1908-1914)
  1. Tez No: 510253
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Çalışma 1908-1914 yıllarını kapsamaktadır. Çalışmada II. Meşrutiyet Dönemi'nde Ermenilerin devlet yönetimi, toplum ve kimlikle ilgili konularda düşüncelerine yer verilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde II. Meşrutiyet'in ilan edilmesi üzerine Ermenilerin tepkileri, anayasaya bakışları, ideolojik düşünceleri, iktidarla ilişkileri, yönetime katılmaları ve Mebusan Meclisi hakkında düşüncelerine yer verilmiştir. İkinci bölümde toplumu ilgilendiren, işçiler, işçi hakları memurlar, kadın hakları, toplumsal hak ve sorumluluklar, eğitim, askerlik gibi konularda Ermenilerin düşünceleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Ermenilerin kimlik alanında dil, din, mezhep ve vatandaşlık konularında düşüncelerine yer verilmiştir. Çalışmada incelenen dönemde Ermeniler tarafından çıkarılan bazı yayın organları, Ermeni mebusların mecliste yaptıkları konuşmalar, Ermeni yazarların döneme ait eserleri, Ermeni partilerin tüzükleri, Adana olaylarıyla ilgili raporlar esas alınmış; dönemi inceleyen tetkik eserlerle çalışma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study involves the period between the years 1908 and 1914. In this study, Armenians' opinion about government, public and identity during the II. Constitutional Era, are included. In the first part of this three part study; Armenians' reactions to declaration of II. Constitutional Monarchy, Their point of view to the Constitution, their ideological thoughts, their relation with the authority, their participation in the government and their thoughts about the First Parliament are given. In the second part, Armenians' thoughts about the public issues such as; labor, labor rights, officers, women's rights, social rights and responsibilities, education and military service are handled. In the third part, Armenians' point of view about identification topics such as; language, religion, sect and citizenship are included. This study is based on the following databases created during the studied period; some media organs, Parliament speeches of Armenian members of Parliament, works of Armenian authors, statute of the Armenian political parties and reports about Adana incidents. Also the study is enriched with verified studies.