Kırsal kalkınma bölgelerinde kadın istihdamı: Afyonkarahisar Gazlıgöl termal turizm bölgesi örneği
Employment of women in rural development areas: The case of Afyonkarahisar Gazligöl thermal tourism region
  1. Tez No: 545957
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ATEŞ, DOÇ. DR. MELTEM İNCE YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Tourism, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada hızla gelişen sektörlerden birisi de turizm sektörüdür. Ekonomiye olan katkılarının yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin bölgeler arası farklılıkları giderebilmek açısından turizm sektörü özellikle kırsal bölgelerde kalkınma için önemli bir fırsatı oluşturmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasının amacı, kırsal kalkınma bölgelerinde kadın istihdamını incelemek ve olumlu olumsuz yönlerini belirlemektir. Afyonkarahisar İli Gazlıgöl bölgesindeki termal tesisler araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Gazlıgöl termal bölgesindeki termal tesislerde istihdam edilen 121 kadın çalışan araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket ve mülakat yöntemi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 analiz programı yardımı ile analiz edilmiştir. Mülakatlardan elde edilen ses kayıtları, alınan notlar raporlanarak bulgular elde edilmiştir. Araştırmada sonuç olarak kırsal alanlarda turizm sektörü önemli bir iş gücünü oluştursa da kadınların iş gücü piyasalarında cinsiyet ayrımı, düşük ücret gibi sorunlarla karşılaşmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca kadınların termal tesislerde çalışmasının en önemli nedeni ekonomik etkenler ve geçim sorunu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the fastest growing sectors in the world is the tourism sector. In addition to contributing to the economy, the tourism sector constitutes an important opportunity for development in rural areas in order to overcome the inter-regional differences of developing countries. The aim of this thesis study is to examine women's employment in rural development regions and to determine their positive negative aspects. The thermal facilities in the Gazlıgöl region of Afyonkarahisar province are designated as the research area. 121 women employed in thermal facilities in the Gazlıgöl thermal region constitute the sample of the study. Survey and interview method were used as data collection method. The data were analyzed with the help of SPSS 24.0 analysis program. The sound recordings obtained from the interviews were obtained and the findings were reported. As a result, although the tourism sector constitutes an important labor force in rural areas, it is concluded that women face problems such as gender discrimination and low wages in labor markets. In the study, it was concluded that the most important reason for women working in thermal facilities is economic factors and livelihood problems.