Lisanslı ürün satın alma davranışı: Trabzonspor taraftarı örneği
Buying licensed product behaviour: As an example of Trabzonspor fan
- Tez No: 510308
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda pazarlama içinde farklı bir alan oluşturan spor pazarlamasıyla ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Genel olarak spor dallarından futbol'un üzerine yoğunlaştığı bu çalışmalar sporseverlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Araştırmanın amacı kulüplerin önemli gelir kaynaklarından olan lisanslı ürün satın alımında Trabzonspor taraftarlarının, bu satın alma olayını gerçekleştirirken nasıl karar verdikleri, bu ürünleri ne şekilde satın aldıkları gibi sorulara cevap bulmaktır. Araştırma modeli dâhilinde bazı hipotezler oluşturulmuş ve birtakım çalışmalar yaparak bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Anket ile yapılan çalışmalar Trabzon ilinde 532 kişiye uygulanmış olup, elenen anketler neticesinde bu sayı 430 kişi ile sonuçlanmıştır. Toplanılan anketler IBM SPSS 24 istatistiksel analiz programıyla değerlendirilmiş olup, sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır. Analiz yöntemlerinden Frekans analizi, Faktör analizi, Güvenilirlik analizleri, Regresyon analizi, One way anova analizi ve Aritmetik ortalama kullanılarak bazı sonuçlar bulunmaya çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ise; Trabzonspor taraftarının takımına gönülden bağlı olduğu, lisanslı ürün alma konusunda istekli oldukları ancak lisanslı ürün fiyatlarının pahalı olduğu yönündedir. Trabzonspor taraftarlarının lisanslı ürünleri genel olarak kulübün satış mağazalarından almak istedikleri görülmüştür. Farklı meslek gruplarında çalışan insanların lisanslı ürünleri satın alma davranış farklılıklarının olduğu, müsabaka izleme şekillerine göre lisanslı ürün satın alımında farklılıklar olduğu, cinsiyete göre lisanslı ürün satın alımında farklılıklar olduğu, gelir düzeyleri değiştikçe lisanslı ürün satın alımında farklılıklar olduğu yine çalışmada bulunan sonuçlardandır. Çalışma son olarak ortaya çıkan kısıtlar, ileride bu konuda yapılmak istenen çalışmalara örnek olması açısından birtakım farklılıklar ve yöneticilere birtakım öneriler sunarak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years there have been a lot of researches about the sports marketing which created a unique field in the marketing. In general, the researches focus on the football field and the researches get the attention of sports fans. The aim of the study is to find some answers to questions like in purchasing licensed products, which are the important income sources, how Trabzonspor supporters decide to purchase this product and how they purchase these products. Hypotheses were formed within the research model and findings were made by researcher's some studies.Studies conducted by the survey were applied to 532 people in Trabzon. As a result of the eliminated surveys, researcher got 430 valid survey. Obtained results evaluated with the IBM SPSS 24 statistical analysis program and the results have been tried to discuss. Some findings were obtained by using frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, regression analysis, one-way anova analysis and arithmetic mean. According to Trabzonspor fans, they want to buy licensed products from official Trabzonspor store. Researcher also found some differences in purchasing licensed products like people who work in different occupational groups,the form of watching sports matches, opinions by gender and also level of income. The study was terminated by presenting some suggestions to the managers and some differences in terms of the limitations that emerged in the future, as examples of the work to be done in the future.