Soğuk savaş sonrası Gürcistan-Türkiye ilişkileri
Turkey-Georgia relations after cold war
- Tez No: 510318
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gürcistan, Kafkasya ve Türkiye için jeopolitik durumun nedeniyle hayati öneme sahiptir. Ayrıca ulaşım ve ticaret yollarının merkezinde olduğun için Gürcistan'ı bölgede önemli bir konuma arttmaktadır. Soğuk Savaş sonrası bölgede etkili bir güç olmak isteyen Türkiye de komşularıyla iyi ilişkiler kurma politikasını başlayınca Gürcistan ile yakınlaşmaya başlamıştır. Bu çerçecede Soğuk Savaş sonrası Türkiye Gürcistan İlişkilerin'e karşılıklı izlemiş olduğu siyasal ekonomik politikalar, neden sonuç ilişkileri kurularak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Georgia is important for Caucasus and Turkey due to its geopolitical condition. In addition, Georgia has an important position in the region because it located at the center of transportation and trade routes. After Cold War, Turkey that created the good political relations with its neighbors in order to become an influential power in the region has started its aprroachement with Georgia. In this context, the post-Cold War relations between Turkey and Georgian followed by the political economic policies are examined based on the cause and effect relationships.