Biyomedikal mühendislik hizmetlerinin hastane işletmelerinin verimliliğine katkısının analizi
- Tez No: 51032
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEJAT AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Günümüzde tıbbi teknolojinin hızla artışına paralel olarak bunların hastanelerde yoğun olarak kullanılması; tıbbi teknolojinin satın alınması, kullanımı ve tam zamanlı çalıştırılması önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Hastanelerin verimliliği ve hizmet kalitesi bakımından sadece yatırımların akılcı olarak yapılması değil kullanım esnasında periyodik bakım, onarım, kalibrasyonları ile kullanıcı eğitiminin yapılması da önem taşımaktadır. Bu açıdan, teknolojiyi kullanan doktorlar ile bunu üreten teknik elemanlar arasında köprü görevi görevi görecek, olayları hem doktor hem de mühendislik açısından değerlendirebilecek, tıp ile elektro-mekanik mühendisliğin ara kesitini oluşturan "Biyomedikal Mühendislik Hizmetleri'ne olan ihtiyacı ve bunlardan yararlanmayı giderek kaçınılmaz kılmıştır. Bu.çalışmanın amacı, Türkiye genelindeki çeşitli hastanelerin; tıbbi cihazların satın alınması, bakım-onarımı, kalibrasyonu, ve kullanıcı eğitiminde uygulamada karşılaşılan sorunları tanımalayabilmek, bu alanda yetişmiş uzman personelden yararlanılmaması halinde hastanelerin maddi kayıplarını tesbit edebilmektir. Bu çalışma ile yatak sayısı 300 ve üzerinde olan Devlet, SSK, Üniversite ve diğer kamu hastanelerinde yaptığımız anket çalışmasıyla biyomedikal mühendislik hizmetlerinden ne derece yararlandıkları ve bu konudaki yetersizlikler incelenerek hastane verimliliği ve etkililiği açısından alternatif organizasyon modelleri oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The recent increase in the development of medical technology has brought about important problems with regard to its employment in hospitals, its full time implementation. In relation to the productivity of the hospitals and their quality of service not only the rationality of investments, but also the in-service training of the people who use this technology, periodical maintenance care during employment and calibration have arisen as issues of great significance. When this particular issue is considered from this angle, it will be seen that Bio- Medical Engineering services should be an inseparable part of hospitals. It is these services that will function as a bridge between the doctors who use this technology of the technical team that produces it and that will evaluate the issue in relation to both medicine and engineering. With these objectives in mind, along with the characteristics of medical technology, the recent level of medical technology in our hospitals has been reached on. The implementation in our country has also been dealt with. In this study, we have aimed to establish to the productivity of hospitals by means of the questionnaire that was employed at S.S.K. University and other state hospitals with three hundred beds or over.