Çok uluslu işletmelerin organizasyon yapıları ve sektörel bazda bir araştırma
  1. Tez No: 51033
  2. Yazar: ALİYA RANA TONGUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Günümüzde“globalleşme egilimi”nin bir parçası 'olan Çok Uluslu îşletmeler, hızla artarak önem kazanmaktadır. Dünya ekonomisi içinde önemli paya sahip olan Çok Uluslu İşletmelerin incelenmesi ve bu işletmeler hakkında bilgi sahibi olunması kaçınılmaz hale gelmiştir. Özellikle Çok Uluslu işletmelerin fâaliyetlerinde ve başarılarında organizasyon yapılarının payı oldukça büyüktür. Bu nedenle, çalışmada Çok Uluslu işletmelerin oluşturabilecekleri organizasyon yapılan incelenmiş ve tanıtılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Çok Uluslu İşletmeler hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, Çok Uluslu işletmelerin organizasyon yapı türleri, olumlu ve olumsuz yönleriyle ve şemalar halinde gösterilmek suretiyle incelenerek tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki yabancı sermaye ve yabancı sermaye yönünden önemli paya sahip olan“otomotiv sektörü”incelenmiştir.DördüncÜ bölümde ise, otomotiv sektöründe yer alan ve yabancı sermayeli işletmelerden biri olan Mercedes-Benz Türk A.Ş.'e ait organizasyon yapısı incelenerek, bu işletmeye ait organizasyon şeması oluşturulmuştur. Böylece teori ve uygulama arasındaki ilişki ortaya konarak, sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multinational Corporations -which are considered as a major part of the“globalization”, are getting widespread and their importance is now well recognized. Since the Multinational Corporations have an important share in wold economy, it is a must to undertake and promote research on those firms to contribute to a better understanding of the Multinationals and then- impact Organizational structures of the Multinational Corporations play an important role in their activities and success. In this respect, this research k focused on organizational structures and designs of the Multinational Corporations. General information about Multinational Corporations is given in the first part of the research. In the second part, various organizational structures and organograms are introduced by mentioning advantages and disadvantages.In the third part, the foreign investment in Turkey and the“automotive sector”which has an important share of foreign investment are examined. In the fourth part, the organizational structure of Mercedes-Benz Türk AŞ. is analized since the firm is a joint venture with a major share of %70.70 foreign investment and has an important place in“automotive sector”. In this way, the relation of theory and practice is brought into view as well as conclusion.