Takayasu arteriti hastalarında işitmenin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing in takayasu arteritis
  1. Tez No: 526565
  2. Yazar: UĞUR KİMYON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bir süredir Takayasu Arteriti (TA) tanısıyla izlenen hastalarda vasküler tutulumlarından bağımsız olarak işitme kaybı olduğunu gözlemlemiştik. . Sistemik lupus eritematozus (SLE) gibi kronik otoimmün hastalıklarda nörosensoryal işitme kaybı olduğu bilinmektedir; literatürde TA iligili işitme kaybı verilerine rastlanmamıştır. Bu nedenle TA hastalarının işitme fonksiyonlarına kontrol gruplarıyla karşılaştırarak resmi bir şekilde bakmak istedik. Birinci aşamada hasta ve kontrol gruplarına KBB semptomlarına ilişkin anket uygulanmıştır. İkinci aşamada ise hasta ve kontrol gruplarına KBB muayenesi arkasından odiyometri yapılmıştır. Birinci aşamaya 104 TA (97 K/ 7E), 151 SLE (147 K/4 E) hastası ile 174 (159 K/15 E) sağlıklı kontrol dahil edilmişti. Anket sonuçlarında, hem TA hem SLE hastalarının sağlıklılardan anlamlı olarak fazla oranda işitme kaybı (% 27.9 vs % 25.8), çınlama (% 49 vs % 35.8) ve vertigo (% 46.2 vs % 33.8) tanımladığı anlaşıldı. İşitme kaybı her iki hastalık grubunda benzer oranda saptanmışken, çınlama ve vertigo Takayasu hastalarında daha fazla oranda bildirilmişti. İkinci aşamaya 56 (48 K/ 8 E) TA, 34 (31 K/ 3 E) SLE hastası ile 45 (35 K/ 10E) sağlıklı kontrol katılmıştı. Odiyometri sonuçları değerlendirildiğinde hem TA (% 33.9) hem de SLE'lilerin (% 17.6) sağlıklılara (% 8.9) kıyasla anlamlı şekilde artmış işitme kaybı olduğu gözlendi. İşitme kaybı tüm gruplarda büyük ölçüde nörosensoryeldi. Odiyometri ölçümleri TA hastalarının hem düşük (< 6000 Hz) hem yüksek (>6000 Hz) frekansta, SLE hastalarının ise sadece yüksek frekansta etkilendiklerini gösteriyordu. Çalışmamız bu konuda yapılan ilk çalışmadır. TA hastalarında ankete göre % 27.9, odiyometriye göre % 33.9 oranında işitme kaybı vardır ve SLE'dekinden daha fazla oranda bulunmuştur. Bu iştme kaybının % 63.2'si nörosensoryel, % 5'i mikst ve geri kalanı da ileti tipidir. Odiyometri çalışmaları TA ve SLE'nin farklı şekilde etkilendiğini ortaya koymuştur. TA hastaları hem saf seste hem de yüksek frekansta etkilenirken, SLE hastaları çoğunlukla sadece yüksek frekansta etkilenmektedirler. Takayasu hastalarında işitme kaybı büyük olasılıkla vertebral arter iskemisi nedeniyle gelişmektedir. Ancak önemli bir kısıtlılık olarak subklavyen arter ile ilişki bulamadık. Başka bir çalışma ile spesifik olarak vertebral arterin iskemisinin/ kollaterallerinin araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
We had sporadically noted several degrees of sensorineural hearing loss among our Takayasu's arteritis (TA) patients. While, some revealed this in their past history, others had relapsing attacks of hearing loss independent of or associated with vascular relapses. Sensorineural hearing loss has been reported to be increased in chronic autoimmune such as systemic lupus erythematosus (SLE), however there were no information related to TA. We formally investigated the frequency and type of hearing loss among TA patients and suitable controls. The study was done in two parts. In the first part, consecutive TA and SLE patients seen at outpatient clinic along with apparently healthy controls were administered a standardized questionnaire that assessed hearing loss, tinnitus and episodic vertigo. In the second part TA and SLE patients along with healthy controls were called specifically for otological examination and audiometry tests that included pure-tone air and bone conduction, speech audiometry and acoustic reflex threshold test. In the first part, 104 (97 F/ 7 M) patients with TA, 151 (147 F/ 4 M) patients with SLE and 174 (159 F/15 M) healthy controls were studied. The frequency of those with hearing deficit/loss (27.9 %vs 25.8 %), tinnitus (49 % vs 35.8 %) and vertigo (46.2 % vs 33.8%) were significantly more common among both TA and SLE patients compared to healthy controls. While the frequency of those with hearing deficit/loss was similar in TA and SLE, those with tinnitus and vertigo were significantly most common in TA. In the second part, 56 patients (48 F/ 8M) with TA, 34 patients (31 F/ 3 M) with SLE and 45 healthy controls (35 F/ 10 M) were studied. Audiometry tests revealed that, several degrees of hearing loss were present in 33.9 % of the patients with TA, 17.6 % of the patients with SLE and 8.9 % of the healthy controls. This was mostly due to sensorineural hearing loss in both TA and SLE. Hearing loss patterns were different between TA and SLE patients. While high –frequency type was the predominant type among SLE patients, both low and high frequency pattern was the most common pattern among TA patients. Moreover, those TA patients with sensorineural hearing loss did not show any specific vascular pattern. We are unaware of previous surveys of sensorineural hearing loss in TA. Our study shows that audiovestibular system is considerably affected in TA, similar to that observed in SLE, however its pattern is quite different than that observed in SLE. We think that auditory disturbances in TA stem from vertebral artery ischemia, despite the fact that we were unable to show any relation between the subclavian artery involvement and deafness. Further studies should be done to highlight better the association between vertebral artery insufficiency and auditory disorder in TA.