Türkiye'de devlet borçlarının ekonomik, siyasal, sosyal, etkileri ve sonuçları
- Tez No: 51047
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öz Son on yıl içersinde kamu finansman açıklan, Türkiye ekonomisi üzerinde en çok durulan ve tartışılan konuların başında yer almaktadır. 1980 yıllarında başlayan ve dışa açılma politikalarının yoğun olduğu dönemlerde iç ve dış borçlarımızın seyri yıldan yıla dalgalanarak bugünkü konumunu sağlamıştır. Yıldan yıla artarak gelen borçlarımız öyle bir tablo yaratmıştır ki artık faizini ödemek için borçlanan bir ekonomi yapısı ortaya çıkmıştır. Tabi ki bu tablo gerek ekonomik dengeyi sarsmış ve ortaya enflasyon denen canavarı çıkarmış, iç borçlanma kaçınılmaz hale gelmiştir. Kamu kesimi boçlanma gereğini azaltmak, açıkların finansmanında mali piyasada istikrarsızlık yaratmayacak faiz ve vade yapısı içeren bir borçlanma politikasına yer verilmesi kamu harcamalarında tasarrufa gidilmesi, mali disipline önem verilmesi vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesi gibi mevzuatlar yapılması düşünülen ve gereken konulardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most confusing and discussed topics in the last 10 years in Turkey is the government finance deficits. Starting from 1980 and on the following years of high rate open market economy policy influenced periods both domestic and international debt made their progression towards today's situation. Multiplyingly increasing government debt has resulted in an economy which has to obtain new debts just to pay back it's earlier borrowed debt's interest. Obviously this has damaged the economical balance and resulted in high rate inflation which also resulted in an increase in domestic debt. Government debt decreasement need is the most important issue.In order to accomplish this need government should try to implement a debt policy that will not inbalance the market structure.In addition to that, fiscal dicipline is another face of the soltuion that needs serious care which shall result in minimizing tax losts. IV