The venturous quest for Catalonia's independence and its potential economic impacts
Katalonya'nın bağımsızlık arayışı ve olası ekonomik etkileri
- Tez No: 510512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası siyasette demokratik yollarla bir devletten ayrılma çok nadir görülen bir durumdur. Böyle olmasına rağmen, Avrupa'nın çoğu bölgesinde daha çok bağımsızlığa olan talep azalacak gibi görünmüyor. Siyasi adaletsizlik sebebiyle Katalanlar İspanya'dan ayrılmak için bir referandum yaptılar. Sonuç olarak bölgenin gelecekte ekonomik ve siyasi faaliyetlerinde özerklik kazanması beklenmektedir. Bu araştırmanın amacı Katalonya'nın ayrılmasının ekonomi ve hükümet ilerleyişi üzerine etkilerini değerlendirmektir. Bu araştırmada Katalanların özgürlük isteği arkasındaki sebepler, çekilme prosedürü ve bunların etkileri üzerinde durulmuştur. Araştırıma büyük bir nüfusu ele aldığından hem niteliksel hem niceliksel yöntemler kullanılmıştır. Bunula beraber, veri toplarken mülakat ve anket gibi araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Ayrıca bu araştırma Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasının ekonomik etkilerini ve Katalonya'nın bağımsızlığının İspanya'yı ve bölgenin ekonomik yapısını nasıl etkileyeceğini de göstermektedir. Ayrıca bu çalışmanın temel amacı Katalanların bağımsızlık kazanımından faydalanıp faydalanamayacağını ve bu hareketin uzun ve kısa vadede olumlu/olumsuz etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma sorularından bazıları şu şekilde sıralanabilir: Uzun süredir süregelen Katalonya'nın ayrılması yönündeki taleplerin temel sebebi nedir? Bağımsızlık çağrısının ana amacı nedir? İspanya ve Katalonya'nın ekonomik istikrarı ne şekilde etkilenecek? Araştırma sonucunda bu ayrılığın tarafları farklı şekilde etkilediği görülmüştür. Katalonya ekonomik ve siyasi açıdan olumlu yönde etkilenecekken, İspanya büyük bir ekonomik gücü kaybedeceğinden bu durumun sonuçlarına hazırlıklı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
A deliberate and democratic secession is an extraordinarily infrequent event in global politics. Even so, the quest for greater autonomy in numerous regions of Europe is not about to diminish. Due to continued political injustices, Catalonians have conducted a referendum to enable them to disintegrate from Spain. As a result, the region will probably regain autonomy over its economic and political activities. The major purpose of this research is to evaluate how Catalonia's secession will impact the development of its economy and government's progression. In order to complete this study, the researcher's main question is to establish the motives of Catalans' quest for independence, procedures for executing the withdrawal motion and associated effects of such actions. Both qualitative and quantitative methods were used since this study was targeting a large population. Furthermore, surveying techniques such as interviews and questionnaire were applied during data collection. The research also seeks to project the imminent economic impacts of Catalonia's exit from Spain and how the independence of Catalonia affects both Spain and the region's economic base. The key objective of this study is to determine whether the gain of independence by Catalonia will benefit them and what the long-term positive and negative impacts associated with this move actually are. The main research questions can be listed as follows: 1. what is the major reason for the continued calls for Catalonia's secession? 2. What is the main aim of this calls for independence? 3. How will the relationship of Catalonia be with European Union after their independence? Different strategies have been used to come up with this report such as questionnaire and interviews that have enabled the researcher to critically evaluate and compile this report. At the end of the research, it is established that the quest for Catalonia to secede from Spain would result in significant economic development for the region, likewise Catalonia can greatly progress in terms of its political organization and economic planning. Simultaneously, the Spanish government must also be prepared for a setback due to the withdrawal of a major economic booster.